Języki obceRozwój osobisty

Bezpłatne kursy językowe – skąd je wziąć i co słuchać w drodze?

Na co dzień spędzamy mnóstwo czasu w samochodzie lub w środkach komunikacji miejskiej – zazwyczaj patrząc przed siebie lub słuchając przypadkowej muzyki. Po południu gotujemy obiad, biegniemy do fitness klubu, sprzątamy, kosimy trawę, idziemy z psem na spacer. Te wszystkie chwile to doskonałe momenty na naukę języka obcego. Takich kilkuminutówek jest wiele w ciągu całego dnia i z przyjemnością je wykorzystuję na kontakt z językiem obcym. 

Ale powiedzmy sobie szczerze – tylko w formie słuchania. Bo przecież podczas zmywania naczyń czy jazdy samochodem nie jesteś w stanie zerkać na ekran smartfona. Dlatego postanowiłem przygotować dla Was listę źródeł, które pozwolą wam słuchać kursów języka obcego w dowolnym miejscu, w którym się znajdziecie. Nawet na bieżni w waszym klubie fitness. 

Dlaczego w ten sposób? Dlatego, że jest to jedna z form nauki w międzyczasie. Bo i tak myjesz te naczynia, i tak musisz dojechać do pracy czy szkoły – więc wykorzystaj ten czas bardziej produktywnie i poświęć chociaż 5-10 minut na słuchanie w języku obcym. Ten z pozoru bezproduktywny czas to świetna okazja do krótkiego powtarzania i przyzwyczajenia się do języka obcego. Dodatkowo częste odsłuchiwanie sprawia, że język ten brzmi w naszych uszach godzinami. Czy nie mieliście kiedyś tak, że słysząc jakąś piosenkę z rana, nuciliście ją po cichu przez cały dzień? Dokładnie tak samo jest z językami obcymi: Buongiorno, come stai?, Buongiorno, come stai?, Buongiorno, come stai? …. i tak w kółko. 

Przygotowując tą listę nie sądziłem, że będzie aż tak trudno znaleźć źródła dla NIEmówiących po polsku. Jest ich naprawdę niewiele. Na YouTubie znajdziesz wiele „kursów” języka angielskiego czy niemieckiego, ale…

… albo od początku masakrują nas gramatyką (po co komu to potrzebne?),

… albo jest to zbiór nudnych powtarzanek, przy których zasypiam po pierwszej minucie.

Inny powód jest bardziej osobisty. Większość języków, z którymi miałem kiedykolwiek do czynienia uczyłem się ZAWSZE ze źródeł angielskojęzycznych. Jest ku temu kilka powodów:

  1. wybór jest znacznie szerszy i ciekawszy
  2. kursy są jakościowo lepsze niż te dla Polaków
  3. forma nauki jest nastawiona na komunikację, a efekty widać niemal od razu.

Dlatego druga lista, czyli ta dla znających język angielski jest szersza i ciekawsza. Szczęściarze, którzy język angielski mają już w swoim repertuarze, będą na pewno bardziej zadowoleni. A Ci, którzy tego języka nie znają, być może zmotywują się do jego szybkiej nauki. Na przykład poprzez kurs „Kwadrans na angielski”. Bardzo Wam kibicuję. 

Zanim przejdziecie do poniższej listy mam dla Was małą radę. Jeśli spędzacie czas na siłowni, w samochodzie czy leżąc na wakacyjnym leżaku – równie dobrze możecie słuchać kursów w formie podcastów oraz tych na YouTube. Nie ma to znaczenia. Nie musicie wcale zerkać na ekran. Potrzebujecie tylko waszych uszu i chwili uwagi. 

Dla znających język polski

KWADRANS NA ANGIELSKI – bezpłatny / YouTube / język angielski – 60 lekcji

Bardzo interesujący kurs języka angielskiego, idealny do nauki w samochodzie oraz podczas wykonywania prac z możliwością słuchania nagrań. Każde z nich to kilkanaście minut ciekawej i wciągającej nauki języka angielskiego. Szczerze polecam.

NAUKA JĘZYKA – KURS MÓWIENIA – bezpłatny/ YouTube / język angielski (prawie 4 h), hiszpański lub niemiecki (każdy ponad 1 h słuchania)

Praktyczny kurs nauki języka, który od razu przygotuje Cię do codziennych sytuacji życiowych. Nie koncentruje się jak większość na odmianach gramatycznych lecz od razu prowadzi Cię przez proces przedstawiania się czy odbierania kogoś z lotniska. Kurs ten znajdziesz w 3 wersjach językowych: angielskiej, niemieckiej i hiszpańskiej.

SILVERHAND – bezpłatny / YouTube/ język niemiecki – 87 lekcji

Kurs nastawiony na osoby, które chcą wyjechać do pracy do Niemiec, jednak wyrażenia tam stosowane będą przydatne każdemu, kto po prostu uczy się języka niemieckiego. Dobry akcent lektorki i przyjemne kilkuminutowe lekcje są na pewno dobrą formą nauki języka niemieckiego:

POLYGLOTLAND – bezpłatny / YouTube / język niemiecki – ponad 6 godzin

Co prawda kurs jest odgrywany jednym ciągiem i wymaga naszej uwagi, ale plusem tego kursu jest nauka pełnych zwrotów od samego początku. Najpierw podawane jest znaczenie polski, następnie po chwili znaczenie niemieckie. Czas między tymi nagraniami pozwala na sprawdzenie, czy jesteś w stanie przetłumaczyć szybko dane wyrażenie. Kilkukrotne przesłuchanie poszczególnych fragmentów kursu da na pewno dobre efekty nauki. https://www.youtube.com/watch?v=ru6E6QkZ4BM

KLAUDERWELSCH – bezpłatny / Spotify / język niemiecki – 27 lekcji

Kurs to zestaw 2-minutowych lekcji, z których nauczysz się praktycznych zwrotów w języku niemieckim. Najłatwiej znaleźć go na Spotify poprzez wpisanie nazwy kursu lub poprzez kliknięcie w poniższy link:

Dla znających język angielski

COFFEE BREAK – Bezpłatny / 5 języków 

Jeden z moich ulubionych kursów językowych. Uczyłem się z niego zarówno języka włoskiego, jak i hiszpańskiego. Świetna forma, gdzie jeden z lektorów uczy, drugi jest uczniem bez znajomości języka obcego. Bierzesz więc udział w nauce ramię w ramię z osobą uczącą się.

PIMSLEUR – Płatny / Lekcje próbne bezpłatne / ponad 50 języków

Niesamowicie skuteczny kurs, dzięki któremu nauczysz się od razu mówić w języku obcym od pierwszej lekcji. Uczyłem się z niego języka rosyjskiego, włoskiego, hiszpańskiego, czeskiego i tureckiego. Każda lekcja zaczyna się od dialogu, by następnie krok po kroku tworzyć pełne zdania i prawidłowo wymawiać frazy.

Pod101 – bezpłatny / YouTube / kilkanaście języków

Kurs to krótkie 3-minutowe, ale skuteczne lekcje języka obcego. To również kilkunastominutowe filmy, w których usłyszysz najpopularniejsze zwroty, najczęściej używane czasowniki oraz ich sposób użycia w zdaniach. 

EASY LANGUAGES – bezpłatny / YouTube/ kilkanaście języków

Świetny kurs, który od razy wprowadza nas do praktycznej komunikacji w języku obcym. Form jest wiele, ale jedna z najciekawszych to język z ulicy – wywiady z napotkanymi na ulicy ludźmi i pytania na wybrane tematy dnia codziennego.

ITALIAN FOR BEGINNERS – bezpłatny / Podcasty / 22 lekcje

Przyjemny kurs w formie dialogu między kobietą, a mężczyzną, podczas którego uczymy się praktycznych zwrotów w języku włoskim. Kurs dostępny jest również w języku hiszpańskim oraz francuskim. Szukaj na smartfonie w aplikacji Podcasty. Wystarczy wpisać jego tytuł. 

Nie zapomnijcie jeszcze o dwóch rzeczach

Pierwsza sprawa: oprócz kursów językowych warto słuchać również radia. Na smartfony ściągniecie aplikacje radiowe dedykowane różnym językom. Wystarczy wpisać: Radio Germany, Radio England, Radio Serbia, itd. Jedziesz autem i słuchasz muzyki jak zwykle. Tyle, że cogodzinne wiadomości mówione są w języku obcym. Czyż to nie wspaniałe? Na przykład włoska stacja Latte Miele nadaje nie tylko po włosku wszelkie wiadomości, ale puszcza tylko włoską muzykę. Podwójne uderzenie! Z kolei rosyjska stacja Business FM nie puszcza w ogóle muzyki. W jej miejsce słyszycie non stop wiadomości ze świata i dyskusje w języku rosyjskim.

Druga sprawa: jeśli spodobała się wam powyższa lista – podajcie dalej. Udostępnijcie ten post tym, którzy pewnie czegoś takiego szukają od dawna. Będą Wam bardzo wdzięczni. Ja zresztą też. 

Piotr Kruk
Piotr Kruk - poliglota, mówca TEDx oraz praktyk międzynarodowego biznesu. Od kilkunastu lat pracuje w ponad 20 krajach Europy wykorzystując w codziennej pracy aż 7 języków obcych. Autor książki „Język obcy w 6 miesięcy” oraz pasjonat praktycznego podejścia do nauki języków.