Poligloci

Kandydaci na Prezydenta RP i ich języki obce

Ilość międzynarodowych spotkań oraz podróży służących reprezentowaniu kraju może przyprawiać o zawrót głowy. Prezydent Polski to nie tylko prestiżowa funkcja, ale również obowiązek bycia na 100% przez całe 5 lat pełnienia roli głowy państwa. Postanowiliśmy prześwietlić kandydatów na Prezydenta RP pod kątem znajomości języków obcych, które niewątpliwie przydadzą im się od pierwszego dnia i mogą mocno wpłynąć na losy wielu międzynarodowych projektów.

Zaznaczam, że post ten absolutnie nie jest polityczny i nie ma z założenia przekonywać Cię do tego czy innego kandydata. Potraktuj ten artykuł jako źródło wiedzy o znajomości języków obcych wybranych kandydatów niezależnie od własnych sympatii politycznych. Szukając informacji o danej osobie starałem się być maksymalnie obiektywny, chcąc pokazać kandydata jedynie pod kątem lingwistycznym.Andrzej Duda

Andrzej Duda może pochwalić się bardzo dobrą znajomością języka angielskiego. Wprawdzie nie jest ona wybitna, to jednak zupełnie wystarczająca, by na wszelakich międzynarodowych konferencjach wypowiadać się w sposób swobodny, również na tematy historyczno- ekonomiczne. Oto jeden z przykładów:

Choć Andrzejowi Dudzie nie można zarzucić braku znajomości angielskiego, to jednak w wielu przypadkach, poziom może się wydawać niewystarczający. Prawdopobnie wynika to ze stresującej sytuacji lub zakresu słownictwa, którego najzwyczajniej brakuje.


Zresztą na pytanie o znajomość języków obcych Andrzej Duda odpowiedział w jednym z przeprowadzonych wywiadów. Nie ukrywa w nim, że choć po angielsku posługuje się dobrze i swobodnie, to jednak daleko mu do perfekcji. Oprócz tego, choć wiele już zapomniał, “jak trzeba” porozumiewa się po rosyjsku i całkiem sporo rozumie po niemiecku. W tym języku jednak nie mówi:
Rafał Trzaskowski

Rafał Trzaskowski nie tylko słynie ze znajomości języków obcych, ale często chwali się nimi, gdy tylko ma okazję porozumiewania się w nich z przypadkowo napotkanymi przechodniami.

Na początku język angielski. Próbkę możecie usłyszeć oglądając występ Rafała Trzaskowskiego na konferencji TEDx aż 8 lat temu.

Poziom znajomości tego języka przez lata nie spadł, co potwierdza zeszłoroczny udział Rafała Trzaskowskiego na Warsaw Security Forum w 2019 roku:

Oprócz znajomości języka angielskiego, Rafał Trzaskowski chwali się umiejętnością porozumiewania się również po francusku, hiszpańsku, rosyjsku i włosku. Zresztą próbkę tego ostatniego możecie zobaczyć i usłyszeć tutaj:


Tutaj jeszcze krótka wypowiedź po francusku:
https://twitter.com/trzaskowski2020/status/1274311383912513536
Szymon Hołownia

Filmy z mówiącym w językach obcych Szymonem Hołownią trudno znaleźć. Prawdopodobnie ze względu na zbyt małą dotychczas aktywność na międzynarodowych konferencjach. Na jednym z wieców wyborczych ich znajomość określił w następujący sposób:

“Dobrze znam angielski, rosyjski komunikatywnie, niemiecki tylko trochę, ale pałam do niego “perwersyjną miłością” z powodu czasownika na końcu zdania”

Udało mi się jednak dotrzeć do nagrania, które pojawiło się zaledwie kilka dni temu. Na tym wideo Szymon Hołownia radzi sobie doskonale, mimo, że temat języków obcych nie wydaje się w jego przypadku czymś, czym chce się chwalić.
Języki obce, o ile w polityce wewnętrznej nie mają większego znaczenia, to w przypadku pełnienia funkcji Prezydenta RP są kluczową umiejętnością. Przedstawianie opinii na dany temat, rozmowy kuluarowe, wywiady z zagranicznymi dziennikarzami czy chociażby wystąpienia publiczne to codzienność pracy głowy państwa. Bez znajomości języka angielskiego funkcja ta traci możliwości prawidłowego działania, więc cieszy fakt, że każdy z wymienionych wyżej kandydatów tę umiejętność posiada.O autorze:

Piotr Kruk – poliglota i praktyk biznesu. Od kilkunastu lat zarządza międzynarodowymi zespołami sprzedaży w ponad 20 krajach Europy Środkowo-Wschodniej wykorzystując w codziennej pracy aż 7 języków obcych jednocześnie. Autor bloga mówić.pl, który już w pierwszym roku przyciągnął setki czytelników. Uczy się języków obcych w tak zwanym międzyczasie. Korzystając z własnego doświadczenia wspiera osoby indywidualne w opanowaniu dowolnego języka w ciągu 6 miesięcy, a firmy w podnoszeniu kwalifikacji ich pracowników. Występuje jako mówca na wielu konferencjach w Polsce.Jeśli od lat bezskutecznie uczysz się języków obcych, przeczytaj książkę “Język obcy w 6 miesięcy”. Dla wiecznie próbujących uczyć się języków obcych:Temat artykułu:
Andrzej Duda i języki obce,
Rafał Trzaskowski i języki obce,
Szymon Hołownia i języki obce

Piotr Kruk
Pogromca słówek i MacGyver języków obcych. Zapracowany dyrektor, mąż i ojciec 2 dzieci. Dodatkowo uprawiam sport i dużo podróżuję. Mimo to mówię płynnie w 6 językach, a kolejne 4 rozumiem całkiem nieźle. A wszystko to w tak zwanym międzyczasie.

Skomentuj: