Wydawać się może, że to książka dla takich językowych zapaleńców jak ja. Dla kogoś, kto uwielbia lingwistyczne meandry i językowe ciekawostki. Jednak niekoniecznie.

Faktycznie zostało w niej opisanych 20 najczęściej używanych języków na świecie. Trzeba przyznać, że w dość szczegółowy sposób. Jednak autor książki – Gaston Dorren ani myślał na tym poprzestać. Każdy z rozdziałów okraszony jest nie tylko pięknym i bogatym słownictwem, ale ogromem faktów, które mogą powalić niejednego czytelnika. 

To książka dla ludzi żądnych szeroko pojętej wiedzy, mocno opartej na geografii, historii oraz socjologii. Z książki tej dowiedziałem się między innymi tego, dlaczego język niderlandzki nie stał się językiem szerszych mas, mimo, że Niderlandy były w przeszłości krajem o ogromnych sukcesach w kolonizacji świata. Nie mniejszym zresztą niż Portugalia. Jej językiem posługują się dzisiaj ludzie w wielu miejscach, często bardzo odległych od macierzy. A to sprawia, że mimo naszemu europejskiemu mniemaniu, faktycznie niewielki procent użytkowników portugalskiego mieszka na naszym kontynencie. Cała reszta to w większości mieszkańcy nowego świata.

Zapytacie pewnie o angielski? Cóż. Język ten jeszcze jakiś czas temu zupełnie nie wykazywał predyspozycji, by w przyszłości stać się globalną lingua franca. W XV wieku po angielsku mówiły zaledwie trzy miliony obywateli Anglii i… nikt poza tym. Później swoje triumfy święcił język francuski, który stał się kultowy wśród arystokracji, a także wyższych sfer. Był również językiem światowej dyplomacji. Nawet jeszcze w XX wieku. Stracił jednak swój status na korzyść angielskiego, który, wbrew wskazaniom na język chiński, na razie nie ma swoich następców. Przynajmniej tak się wydaje.

Książka Babel, w 20 języków dookoła świata jest wręcz naszpikowana ciekawostkami takimi jak te powyżej. Ci, którzy na co dzień nie obcują głęboko w językach, mogą czuć się czasem nieco przytłoczeni ilością lingwistycznych szczegółów. Z drugiej strony po co ktoś niezainteresowany językami miałby w ogóle sięgać po tego typu lekturę?

Dlatego jestem przekonany, że jeśli choć trochę płynie w was krew lingwisty i jeszcze, podobnie jak ja, jesteście zainteresowani historią świata, geografią, zmianami ekonomicznymi i wpływem języków na nasze dzisiejsze życie – nie będziecie zawiedzeni.

Poniżej znajdziecie kilka cytatów z tej książki, które mam nadzieję, zachęcą Was do sięgnięcia po nią w najbliższym czasie.

 







Inna rekomendacja:

A dla tych, którzy języków obcych uczą się od lat, postanowiłem napisać książkę o tym, jak nauczyć się języka obcego w 6 miesięcy. To super poradnik z mnóstwem nieznanych wcześniej metod i źródeł nauki języków obcych. W formie papierowej lub jako ebook.

Piotr Kruk
Piotr Kruk - poliglota, mówca TEDx oraz praktyk międzynarodowego biznesu. Od kilkunastu lat pracuje w ponad 20 krajach Europy wykorzystując w codziennej pracy aż 7 języków obcych. Autor książki „Język obcy w 6 miesięcy” oraz pasjonat praktycznego podejścia do nauki języków.