Języki obce

3 najlepsze konta do nauki rosyjskiego na Instagramie

Mogłoby się wydawać, że Instagram nie jest dobrym źrodłem nauki języków obcych. To platforma dla miłośników zdjęć i instastories. To okno na świat dla celebrytów oraz podstawowe miejsce działania wszelakiej maści influencerów.

Ja jednak w Instagramie dostrzegam coś więcej. To nie tylko platforma towarzyska, ale również doskonałe źródło do nauki języków obcych. Znajdziesz tam tysiące kont, które każdego dnia publikują porady gramatyczne czy słówka dnia.

Są jednak wśród nich takie perełki, które mogę Wam zarekomendować z czystym sercem. To instagramowe konta prowadzone nie tylko z wielką pasją, ale rozumiejące wyzwania nauki języków obcych. Są praktyczne, inspirujące i przybliżające mnie do mówienia w języku obcym.

Dzięki nim mam codzienny kontakt z językiem:

  • słucham ciekawych historii opowiedzianych przez native speakerów
  • czytam teksty, które są wyświetlane na ekranie
  • zachęcają do aktywności i dzielenia się własnymi spostrzeżeniami (oczywiście w języku obcym)Dziś mam zestaw 3 najlepszych kont na Instagramie do nauki języka rosyjskiego, które obserwuję od dłuższego czasu i które z przyjemnością Wam polecam:


ROSYJSKI DLA AMBITNYCH

https://www.instagram.com/rosyjski_dla_ambitnych/

Konto Viktorii uroczej i niezwykle ambitnej twórczyni kanału @rosyjski_dla_ambitnych w ciągu ostatnich miesięcy stało się moim numerem 1 jeśli chodzi o naukę języka rosyjskiego. Niemal każdego dnia na jej profilu pojawiają się tematyczne relacje związane z konkretnymi wydarzeniami i zagadnieniami językowymi. A to o Dniu Dziecka, a to o edukacji w Rosji, a to konkretnych codziennych sprawach. Każdego dnia znajdziesz w relacjach dużą dawkę mówionego języka rosyjskiego, słownictwo w postach oraz ciekawostki kulturowe. Wielkim ułatwieniem są napisy w języku polskim, dzięki czemu możesz słuchać i doskonale rozumieć Viktorię, nawet jeśli twój rosyjski jest jeszcze na podstawowym poziomie. Zapraszam Cię do obserwowania jej konta i udziału w aktywnościach językowych, które na nim promuje. Jeśli potrafisz, pisz komentarze i tym samym poprawiaj znajomość języka rosyjskiego. Polecam!


PRIVET ROSYJSKI

https://www.instagram.com/privet_rosyjski/

Valentina pochodzi z rosyjskiej Kamczatki i jest tłumaczką przysięgłą w UNHCR ONZ i OBWE. Bierze też udział w rozprawach sądowych i negocjacjach z inwestorami zagranicznymi, co niewątpliwie nadaje jej biznesowego sznytu. Uczestniczy też w Europejskim Kongresie Językowym oraz w szkoleniach na Uniwersytecie Warszawskim.

Co prawda jej kanał @privet_rosyjski obserwuję od niedawna, to jednak od początku spodobało mi się jej podejście do nauki języka rosyjskiego – nauka pełnych fraz często wykorzystywanych na co dzień. Znajdziesz tam niezwykle użyteczne zwroty, które aż prosi się opanować i używać od pierwszego dnia. Dodatkowo każdy post wzbogacony jest o wymowę, dzięki czemu nauczysz się mówić płynnie i poprawnie.


RUSSIAN PROGRESS

https://www.instagram.com/russianprogress/

Konto Artema to propozycja najbardziej zaawansowana językowo. Nie znajdziesz tam pomocy w formie podpisów pod filmem czy wyjaśnień w języku polskim. Natomiast, jeśli myślisz na poważnie o mówieniu po rosyjsku, konto @russianprogress będzie ciekawą alternatywą. Artem – podcaster, YouTuber, a także poliglota swój kanał prowadzi w niezwykle fajny i luźny sposób. Relacjonuje spotkania, wyjazdy w rodzinne strony oraz bieżące wydarzenia. Jego konto spodoba się wszystkim, którzy podstawy języka rosyjskiego mają już za sobą i po prostu chcą mieć stały kontakt z tym językiem. Sam obserwuję je od dość długiego czasu i polecam wszystkim pasjonatom języka rosyjskiego.
Daj mi znać, które z tych kont najbardziej Ci odpowiada. Będę szczęśliwy, jeśli każde z nich stanie się od teraz Twoim codziennym źródłem nauki języka rosyjskiego.
Jeśli sama/sam możesz mi polecić inne językowe konta na instagramie, z chęcią wysłucham. Wpisz je po prostu w komentarz poniżej.


Piotr Kruk
Piotr Kruk - poliglota, mówca TEDx oraz praktyk międzynarodowego biznesu. Od kilkunastu lat pracuje w ponad 20 krajach Europy wykorzystując w codziennej pracy aż 7 języków obcych. Autor książki „Język obcy w 6 miesięcy” oraz pasjonat praktycznego podejścia do nauki języków.