Języki obceRozwój osobisty

Statystyki w nauce języków obcych

Jak matematyka pomaga w nauce

Kalendarz w nauce języków obcych gra w moim przypadku ważną rolę. A mówiąc precyzyjniej – prowadzenie statystyk dotyczących moich zmagań z językami. Dlaczego jest to tak istotne?

 

Mam kontrolę nad ilością słówek, których się uczę

  • Widzę dokładnie, ile słówek udało mi się nauczyć.
  • Widzę, ile wyrazów udało mi się powtórzyć.
  • Weryfikuję tempo nauki
  • Sprawdzam, czy muszę przyspieszyć, czy jednak wszystko idzie zgodnie z planem.
  • Widząc „puste” pola, motywuję się do zwiększenia częstotliwości nauki
  • Staram się wyznaczyć sobie jakiś cel – np. 200 nowych słów na miesiąc, powtórzonych 600. Widzę, czy dam radę to zrealizować.
  • Staram się przeskoczyć poprzedni miesiąc i zrobić więcej.

Statystyki to dla mnie podstawa. Liczenie słówek, podsumowania, kontrola etapu nauki – wszystko to jest dla mnie bardzo ważne. Jak to wygląda w rzeczywistości?

 

Statystyki, a nauka z fiszek

Nie będę ukrywał, że fiszki to moja ulubiona metoda nauki. Nie jedyna, ale ulubiona. Tworząc fiszki, oznaczam każdy zestaw cyfrą zgodnie z ilością słów w nim znajdujących się. Tak to wygląda:

Po stworzeniu nowego zestawu i nauczeniu się go, po prostu liczę ilość karteczek i zapisuję ją w dolnym prawym rogu na jednej z fiszek. Następnie wpisuję ją w swój kalendarz. W ten sposób pod koniec miesiąca wiem, kiedy i ile się uczyłem. Oto przykład z lutego 2018:

Jak widzisz, ze względu na natłok obowiązków w lutym niewiele czasu poświęciłem na naukę słówek od poniedziałku do piątku. Natomiast „zaległości” nadrabiałem w weekendy, kiedy spędzam dużo czasu w domu. Oczywiście nie znaczy to, że w tygodniu nie uczę się niczego! Słucham wtedy podcastów, kursów mp3, oglądam YouTuba, korzystam z aplikacji do nauki języków – uczę się, ale w innej formie. Za słówka łapię wtedy, kiedy mam na to chęć i czas. Staram się jednak uczyć jak najczęściej, również w dniach roboczych. W tym miesiącu nie było tak źle: nauczyłem się 366 nowych słów oraz powtórzyłem łącznie 633 fiszek. Jestem zadowolony z tego, co udało mi się osiągnąć. Nawet jeśli Tobie uda się nauczyć tylko lub aż 200 słów, będziesz o krok do przodu i bogatszy o te 200 słów niż miesiąc wcześniej.

 

Dlaczego statystyki są tak ważne?

Pozwalają mi po prostu motywować się do nauki. Jeśli widzę, że od kilku dni nie zrobiłem nic, czuję się z tym po prostu źle. Widzę czarno na białym, od ilu dni nie uczyłem się i staram się przerwać złą passę. Tylko tyle i aż tyle.

Pamiętasz jak pisałem o postanowieniach noworocznych? Mówiłem tam o około 200 słówkach na miesiąc, co pozwoliłoby opanować nowy język w ciągu zaledwie jednego roku. Dzięki statystykom po prostu zobaczysz, czy realizujesz ten plan. A może idziesz jeszcze szybciej?

Weź więc swój kalendarz i zapisuj każdy mały krok w nauce języków.

  • Każde nauczone słowo
  • Każdy przeczytany w j. obcym tekst
  • Każdy obejrzany w j. obcym odcinek serialu lub bajki

Na koniec miesiąca podsumuj całość i w nagrodę idź na kawę, do kina, na małe zakupy. Obojętnie. Po prostu celebruj każdy sukces i nagradzaj się za swój wysiłek. To działa!

Piotr Kruk
Piotr Kruk - poliglota, mówca TEDx oraz praktyk międzynarodowego biznesu. Od kilkunastu lat pracuje w ponad 20 krajach Europy wykorzystując w codziennej pracy aż 7 języków obcych. Autor książki „Język obcy w 6 miesięcy” oraz pasjonat praktycznego podejścia do nauki języków.