Poligloci uznawani są często za supermaszyny do pochłaniania języków. Uważa się, że mają wyjątkowy talent i są w stanie w magiczny sposób przyswajać duże ilości słówek i wyrażeń. To prawda, lecz ta magia to tak naprawdę kilka prostych zasad, które są podstawą sukcesu poliglotów. Opowiem Wam dzisiaj o moich.

 

CEL

Jeśli uczysz się bez jakiegoś celu, uwierz mi – Twoja motywacja prędzej czy później się wyczerpie i przestaniesz się uczyć. Jeśli nie będziesz pod presją czasu, jeśli nie stworzysz sobie punktu orientacyjnego w trakcie roku – zaczniesz wkrótce odpuszczać. A tego przecież nie chcesz.

Nawet, jeśli nie masz celu – wyznacz go sobie. Dla mnie jest to planowany wyjazd, dzień, w którym będzie miał możliwość wypróbowania się lub po prostu okres w trakcie roku. Ustalam sam ze sobą, że w ciągu pół roku chcę wykonać konkretny plan. Następnie dzielę ten czas na krótkie okresy, a te z kolei na mniejsze etapy. Na każdy ustalam zadania lub ilości słówek „do zaliczenia”. Staram się je po prostu realizować.

Jeśli nie ustalisz celu, będziesz jak większość uczących się języków obcych. Oni po 10 latach nauki nadal nie potrafią mówić i w ostateczności zwalają wszystko na brak talentu.

 

PRZYJEMNOŚĆ

Nawet jeśli języki obce to nie Twoje hobby, niech jednak staną się przyjemnością. Musisz lubić np. hiszpański czy niemiecki, jeśli chcesz się go nauczyć. Nie ma innej możliwości. Jeśli już na początku uznasz to za karę, nie osiągniesz niczego.

A jak to zmienić? Zacznij otaczać się językiem w przyjemny sposób. Słuchaj muzyki, którą lubisz. Oglądnij ulubiony film lub serial z lektorem lub napisami w języku, którego się uczysz. Korzystaj z fajnych aplikacji, które sprawią, że nauka staje się zabawą. Bez tego tylko będziesz się męczyć i będzie Ci coraz ciężej. Musisz sprawić, że staniesz się głodny tej nauki, a Twój nowy język stanie się nałogiem, do którego ciągle chcesz wracać. Ja tam mam. Już po kilku dniach nauki zaczynam „myśleć” w tym języku, szukam okazji do nauki np. włączając fajne piosenki lub ulubiony film, który doskonale znam. Opcji jest wiele. Musisz sobie tylko wybrać coś, co lubisz.

 

SYSTEMATYCZNOŚĆ

Nie ma czegoś jak nauka raz w tygodniu. Jeśli myślisz, że nauczysz się języka, bo chodzisz na korepetycje raz w tygodniu lub uczęszczasz do najlepszej szkoły językowej w Twoim mieście, niestety muszę Cię rozczarować. Nauka języka , jeśli ma mieć sens, a Ty chcesz się go w końcu nauczyć, musi Ci towarzyszyć każdego dnia. I to koniecznie w różnych formach. Jeśli jesteś w stanie znaleźć sobie kilka fajnych sposobów kontaktu z językiem, nie będzie dla Ciebie problemu. Jednego dnia zaśpiewasz piosenkę śledząc jej tekst, drugiego ogarniesz 20 słówek korzystając z fiszek, a trzeciego poklikasz w Babadum i pozgadujesz wyrazy wg pojawiających się obrazków. Ważne, by robić to codziennie lub prawie każdego dnia. Jeśli się da, postaraj się otoczyć językiem i miej z nim kontakt w każdej możliwej chwili. W ten sposób, małymi kroczkami, będziesz iść naprzód.

 

RÓŻNORODNOŚĆ

Jeśli nastawisz się na naukę jedną metodą, to tylko kwestia czasu, jak się znudzisz i nauka języka zamiast pasją, stanie się utrapieniem. Ucząc się tylko z jednej książki niewiele zrobisz i nie będzie to nigdy prawdziwa przyjemność. A jest to warunek.

Masz do dyspozycji tyle nowoczesnych metod, że aż szkoda ich nie wykorzystać: aplikacje, podcasty, strony internetowe, YouTube, muzyka, książki, zadania z internetu…sam widzisz, że jest tego dużo. Mieszając te metody sprawiasz, że serwujesz sobie codziennie coś nowego i ciekawego. Dajesz sobie szansę nie tylko na wybór ulubionej metody, ale również na pokochanie języka. Dlatego gdy ja zaczynam przygodę z nowym językiem, jednego dnia robię to, drugiego tamto i zawsze coś się dzieje. I dokładnie tak musisz do tego podejść.

 

Piotr Kruk
Piotr Kruk - poliglota, mówca TEDx oraz praktyk międzynarodowego biznesu. Od kilkunastu lat pracuje w ponad 20 krajach Europy wykorzystując w codziennej pracy aż 7 języków obcych. Autor książki „Język obcy w 6 miesięcy” oraz pasjonat praktycznego podejścia do nauki języków.

2 komentarze

  1. Bardzo ciekawe porady. Z własnych doświadczeń mogę potwierdzić, że systematyczność jest bardzo ważna w nauce języka obcego. Bez zanurzenia się w języku nie osiągniemy pożądanych rezultatów.

    1. Większość ludzi ma problemy z systematycznością, ponieważ czeka na TEN moment. Ale to tak nie działa. Ten moment jest zawsze: w trakcie jazdy samochodem, spaceru z psem czy w domu zamiast facebooka. Wtedy i czas się znajdzie i systematyczność pojawi. Trzeba się tylko wkręcić.

Brak Możliwości Komentowania.