Języki obceRozwój osobisty

Jak zacząć uczyć się nowego języka?

czynności dnia

Postanowiłeś uczyć się nowego języka. Brawo. To już duży sukces. Jest chęć, jest plan, są oczekiwania, więc wszystko na właściwym miejscu. Drugą częścią sukcesu jest jednak doprowadzić swój plan to finału. Albo przynajmniej do momentu, w którym sam przed sobą przyznasz, że jednak potrafisz mówić w nowym języku. Do tego dążymy wszyscy. Jednak niewielu się to udaje. Jest ku temu wiele przyczyn, a wśród nich następujące:

 • Nie wiesz jak zacząć i szybko tracisz motywację
 • Tworzysz wymówki – brak czasu, brak talentu, brak kasy na naukę…
 • Rezygnujesz po kilku dniach i tygodniach – tracisz chęć na naukę
 • Nie jesteś systematyczna/-ny.

Dzisiaj zajmiemy się pierwszym problemem czyli,
od czego zacząć jeśli właśnie startujemy z nowym językiem.

 

Poniższy kierunek, to jedynie jeden z tysiąca przykładów na fajny początek w nauce nowego języka. Daję Ci tu tylko pomysł – impuls, dzięki któremu łatwiej wystartujesz lub znajdziesz dodatkową formę nauki. Pamiętaj – zaczynając od klasycznej książki do nauki języka – tylko robisz sobie krzywdę. Nie ucz się w sposób typowo szkolny. Szukaj praktyki, szukaj prawdziwych form – takich, które od razu przeniosą Cię do właściwego mówienia. Dlatego dzisiaj rozpoczniemy od czynności dnia codziennego.

 

Jak to sobie poukładać w głowie

Zawsze próbuję wyobrazić sobie mój pobyt za granicą. Ktoś dzwoni lub puka do drzwi i pyta, co właśnie w tej chwili robię. Chcę potrafić odpowiedzieć i opisać czynność, którą w danej chwili wykonuję. Zresztą ta umiejętność przyda nam się od dzisiaj już zawsze.

 

Czego będziemy potrzebować

 1. Obrazków z czynnościami – tutaj posłuży nam wyszukiwarka Google i zwykłe hasło: „obrazki dla dzieci czynności dnia”. Chodzi o to, że takie obrazki są proste w formie i zawierają proste funkcje, które wykonujemy każdego dnia. Znajdź taki zestaw i wydrukuj sobie go do użytku prywatnego.
 2. Aplikacja Reverso (pisałem o tym tutaj) w formie strony internetowej (https://dictionary.reverso.net) lub aplikacji– to fajny słownik, dzięki któremu szybko znajdziesz całą czynność w obcym języku i poprawnie zapiszesz ją na każdym obrazku.

 

Jak z tego skorzystać

 Wydrukowałem obrazek nr 1, na którym widnieje 7 czynności oraz obrazek nr 2 z 9 czynnościami. Pierwszy z góry to czynność „mycie zębów”.

Pamiętaj! NIE szukaj podstawowych nazw czynności, tylko od razu „nagraj” czynność na siebie! To bardzo ważne.

Czyli zamiast pisać na obrazku „myć zęby” – pisz „ja myję zęby. Więc po angielsku zamiast „to brush teeth” napisz „I brush my teeth”. Ta czynność MUSI odnosić się wprost do Ciebie, bo przecież to TY BĘDZIESZ MÓWIĆ o sobie. Teraz rozumiesz?

Napisałem więc nad obrazkiem daną czynność, w taki sposób, by opisać co robię JA. W ten sposób jestem w stanie opisać moment, w którym ktoś mnie przyłapał. Jeśli więc ktoś zadzwoni i zapyta mnie po angielsku, co właśnie teraz robię, odpowiem:

I brush my teeth. / Myję zęby.

 

Natomiast, jeśli poczujesz, że jest to na tyle proste, że jesteś w stanie iść dalej, możesz rozwinąć każdą z tych czynności o kolejne frazy. Oto przykład:

I brush my teeth…

…every day. / …każdego dnia.

… always at 7 in the morning./ ….zawsze o 7 rano.

… with my cat. / … z moim kotem.

… for 2 minutes. / …przez 2 minuty.

 

Opisując np. czynność czytania książki możesz zrobić tak:

Etap 1: I read a book. / Czytam książkę.

Etap 2: I read an interesting book. / Czytam ciekawą książkę.

Etap 3: I read an interesting book always in the evening. / Czytam ciekawą książkę zawsze wieczorem.

Etap 4: I’m going to read a book.  / Zamierzam przeczytać książkę.

 

Nie musisz ograniczać się do prostego opisu czynności jak I read a book. Możesz tworzyć własne wersje, które do Ciebie pasują. Jeśli więc ktoś Cię zapyta, co robisz, możesz odpowiedzieć:

Now, I brush my teeth, but I’m going to read an interesting book. / Teraz myję zęby, ale zamierzam przeczytać ciekawą książkę.

 

Czyż nie jest to piękne, że od razu po pierwszej lekcji jesteś w stanie opisać 16 czynności dnia codziennego? Tylko od Ciebie będzie zależeć, jak bardzo to rozwiniesz i jak szybko. Możesz pozostać na etapie 1 albo przejść do kolejnych etapów rozwijając odpowiednio swoją myśl. Jeśli potrzebujesz czasu, po prostu podziel sobie całą naukę na mniejsze fragmenty i powolutku przyswój każdą z czynności. Nikt Cię nie pogania. Zrób to w swoim tempie i z czystej przyjemności.

 

Moja wskazówka: Jeśli masz problemy z zapamiętaniem czynności lub chcesz je szybciej przyswoić, po prostu powycinaj każdą z osobna i przyklej w odpowiednich miejscach w domu – najlepiej tam, gdzie wykonujesz dane czynności. Będziesz natrafiać na te obrazki wiele razy w ciągu dnia i w końcu same wejdą do pamięci długotrwałej. No i jak? Prościzna!

 

P.S. Jeśli potrzebujesz takich materiałów jak wyżej, napisz do mnie na piotrek@mowi.pl lub skontaktuj się ze mną na Facebooku. Chętnie pomogę.

Piotr Kruk
Piotr Kruk - poliglota, mówca TEDx oraz praktyk międzynarodowego biznesu. Od kilkunastu lat pracuje w ponad 20 krajach Europy wykorzystując w codziennej pracy aż 7 języków obcych. Autor książki „Język obcy w 6 miesięcy” oraz pasjonat praktycznego podejścia do nauki języków.

4 komentarze

 1. witaj:)
  napisałeś , ze możesz pomóc… napisałam na powyższy adres i … nic… poczta wróciła:(
  pozdrawiam:)

 2. Witam,
  niestety nie dochodzą do Pana maila. Proszę o udostępnienie materiałów do nauki języka angielskiego.
  Pozdrawiam

Brak Możliwości Komentowania.