Rozwój osobisty

Czerwony Kapturek pomaga w niemieckim

Czy wiesz, dlaczego bajki są najlepszą formą nauki?

Zwróć uwagę, że małe dzieci potrafią oglądać kreskówki godzinami i wcale im się nie nudzi. W dzisiejszych czasach są one dostępne całą dobę i dostosowane do każdego wieku. Co ciekawe, małe dzieci czerpią z nich pierwsze zasady kierujące życiem, żyją przygodami bohaterów i co najbardziej interesujące – potrafią zrozumieć przekazywane w bajkach historie. Dotyczy to również nawet bardzo małych dzieciaków. Nawet jeśli miałyby oglądnąć bajkę w języku obcym, nadal będzie ona dla nich zrozumiała. To właśnie czyni bajki idealną formą nauki także dla dorosłych. Szczególnie dotyczy to języków obcych.

Oprócz bajek animowanych są również swojego rodzaju słuchowiska. Znają je nie tylko starsi, wychowani jeszcze w epoce przedinternetowej, lecz również i dzisiejsze młodsze pokolenie. Często słucha się ich do snu, kiedy wyobraźnia sama tworzy najlepsze obrazy. Dzisiaj jednak nie będziemy zasypiać, lecz udamy się w bajkową podróż dzięki portalowi TheGermanProject.com.

Mam dla Was zupełnie nową formę nauki. Nawiązuje ona oczywiście do słuchowiska, lecz jest doskonale dostosowana do kogoś takiego jak Ty.

 

  • Do wyboru masz 3 znane wszystkim dzieciom i dorosłym popularne bajki
  • Autorzy strony udostępnili pełne teksty bajek, dzięki czemu możesz je czytać podczas słuchania

 

Najważniejszą jednak zaletą portalu jest audio w zwolnionym tempie. Lektor czyta tekst bardzo powoli, dzięki czemu niemal każdy potrafi zrozumieć dużą część treści.

Połączenie wolno czytanej historii, możliwości śledzenia tekstu za lektorem oraz prosta forma całości (bajka to jedna z najprostszych struktur) sprawia, że The German Projekt jest świetnym źródłem dla wszystkich uczących się języka niemieckiego.

Dodatkowo strona oferuje lekcje językowe, lecz dla nieznających języka angielskiego będą mało przydatne. Warto jednak spróbować, tym bardziej, że przy każdym wyrażeniu pojawia się symbol, który pozwala na odsłuchanie prawidłowej wymowy.

 

Jak korzystać z bajek słuchanych na The German Project

  • Pierwsze słuchanie zalecam wykonać śledząc tekst. Staraj się zrozumieć jak najwięcej i jeśli uznasz, że chcesz sprawdzić w słowniku dane słowo, zatrzymaj się na chwilę.
  • Kolejne słuchania możesz wykonać na spacerze (ze słuchawkami), w samochodzie lub po prostu podczas wykonywania prac domowych. Będzie to świetna forma wykorzystania „straconego” czasu i ogromna satysfakcja ze zrozumienia tekstu w języku obcym.

 

Podsumowanie

Choć The German Project to bardzo prosta strona, stanowi ciekawą alternatywę dla standardowej nauki języka niemieckiego i zarazem dobre źródło dla poszukujących pełnych tekstów przy nauce języków obcych. Wolno mówiony tekst znacznie ułatwia zrozumienie, a forma bajek sprawia, że nauka staje się nam po prostu bliska.

Miłego słuchania!

 

https://www.thegermanproject.com/stories

 

Piotr Kruk
Piotr Kruk - poliglota, mówca TEDx oraz praktyk międzynarodowego biznesu. Od kilkunastu lat pracuje w ponad 20 krajach Europy wykorzystując w codziennej pracy aż 7 języków obcych. Autor książki „Język obcy w 6 miesięcy” oraz pasjonat praktycznego podejścia do nauki języków.