Języki obceRozwój osobisty

Coffee break. Darmowe teksty w języku obcym.

Nauka języków obcych to u mnie krótkie chwile między różnymi etapami dnia. To nie jest ślęczenie nad książkami. To nie są godziny spędzone każdego dnia nad wkuwaniem słówek. To zupełnie nie tak. Dla mnie to czysta przyjemność, którą sam wykreowałem. Uczę się tak jak chcę i wtedy, kiedy chcę. Proste? Dla większości osób niestety nie. Dlatego dzisiaj podam Wam przykład kolejnego ciekawego źródła nauki języków, które nie jest specjalnie wymagające. Ani pod względem czasu ani wysiłku włożonego w naukę.

Jak już wiecie z poprzednich postów, nauka języków to zestaw wielu ciekawych metod serwowanych sobie zupełnie przypadkowo i wybranych zgodnie z własną chęcią w danej chwili. Nie ma katowania się, nie ma zmuszania. Dziś chcę film – oglądam film. Nie mam ochoty na podręcznik – słucham muzyki i nakręcam się do działania. Niech to trwa, nawet kilka godzin. Ale przecież masz w tym czasie kontakt z żywym językiem. Tak to działa.

Podczas każdego dnia staram się „narażać” na kontakt z językami. Robię to na Twitterze, gdzie obserwuję mnóstwo stron obcojęzycznych. Niejako przy przeglądaniu Twittera, obok polskich wpisów pojawia się cała masa tych po angielsku, serbsku, rosyjsku, niemiecku, włosku, chorwacku, itd. Nie ważne. Ważne, że zawsze natrafiam na treść w języku, którego się uczę. Czytając choćby jedno zdanie sprawiam, że język ten trafia do mojej codzienności. Staje się częścią mojego dnia.

 

Przechodząc do meritum, chciałbym zwrócić Wam uwagę na ciekawą usługę strony Coffee Break. Wspominałem już o tym źródle kilka razy, lecz zawsze pod kątem słuchania w samochodzie lub domu. Chodziło o kurs do nauki języków, który można wykorzystać wtedy, kiedy akurat robisz coś innego. Dzisiaj jednak opowiem Wam o tym, że Coffee Break posiada jeszcze jedną fajną funkcję. To Coffee Break Academy Team. To nic innego jak newsletter, który trafia do Ciebie na skrzynkę mailową, a w nim co tydzień krótki tekst w języku, który sobie „zamówisz”. Teksty są bardzo krótkie. To zaledwie kilka zdań, ale w sam raz na krótki kontakt z językiem obcym. Otwierasz maila, czytasz tekst i wybierasz najlepsze według Ciebie zwroty. Zaznaczam, że teksty nie są dla zupełnie początkujących. Musisz znać już podstawy danego języka, by dać sobie możliwość pracy z tekstem. Bo skoro jesteś dopiero na etapie mówienia Nazywam się Ania i mam 5 lat, to raczej nie poradzisz sobie z tekstem o tematyce turystycznej lub o życiu Leonarda da Vinci. Niemniej jednak dla osób, które ten etap mają za sobą, teksty te będą dobrą formą kontaktu z językiem. Będzie to na pewno okazja do „złapania” dobrego słownictwa.

 

A teraz konkrety. Poniżej tekst w języku włoskim. To krótka opowieść o życiu Leonarda da Vinci, o jego działalności i stworzonych dziełach.

Jak więc z niego skorzystać? Jak ja to robię? Najpierw czytam tekst w całości i staram się go zrozumieć ogólnie. Przy pomocy słowników online (tutaj o nich więcej) tłumaczę najtrudniejsze wyrazy, które pomogą mi w lepszym zrozumieniu tekstu. Nie uczę się ich wszystkich. Chodzi tylko o ogólne zrozumienie. To co jest dla mnie istotne to wybranie z tekstu najlepszych wyrażeń, które realnie przydadzą mi się w życiu. Wybieram tylko te, które moim zdaniem będą mi potrzebne przy zwykłych rozmowach lub do napisania tekstu. Oto co wybrałem z powyższego tekstu:

Jak widzisz, wybrałem tylko te wyrażenia, które są po prostu uniwersalne:

Czy słyszałeś kiedyś o…?
Najbardziej znany
Najsłynniejszy na świecie
We wsi w pobliżu…
Spróbuj znaleźć
Ile tego mamy? 5 wyrażeń. Ale za to jakie! Takie, które przydadzą mi się w najbliższej przyszłości podczas zwykłej rozmowy. Nie ma tu wyszukiwanego słownictwa, dziwolągów czy słownictwa technicznego, które poza wyjątkami nie przyda nam się nigdy. Uczymy się tylko to, co naszym zdaniem będzie wykorzystane w życiu. Tak to działa.

Całość trwała może 15 minut. Więcej nie trzeba.

By otrzymywać tego typu teksty, wejdź na stronę www.radiolingua.com, następnie w menu w zakładkę Courses, a potem Reading Club. Następnie na dole strony zapisz się na newsletter. Nie zapomnij potwierdzić subskrypcji w swoim e-mailu. Raz w tygodniu będziesz bezpłatnie otrzymywać na maila tekst w języku, który właśnie sobie wybrałeś. Korzystaj z moich rad opisanych powyżej i bądź do przodu. To 15 minut raz w tygodniu. I kolejne fajne źródło do nauki języków obcych.

Poniżej przykład tekstu w języku niemieckim. Poziom – średniozaawansowany, ale za to jaka krótka forma. W sam raz na 10-15 minut nauki:

Piotr Kruk
Piotr Kruk - poliglota, mówca TEDx oraz praktyk międzynarodowego biznesu. Od kilkunastu lat pracuje w ponad 20 krajach Europy wykorzystując w codziennej pracy aż 7 języków obcych. Autor książki „Język obcy w 6 miesięcy” oraz pasjonat praktycznego podejścia do nauki języków.

2 komentarze

    1. …bez angielskiego byłoby ciężko na świecie. Zawsze, gdzie inne lokalne zawodzą (bo ich nie znamy lub mówimy słabo), tam angielski zawsze pomoże. Ale dla mnie pełni jeszcze inną ważną rolę: znając angielski mam dostęp do ogromnej bazy kursów i materiałów do nauki innych języków. To otwiera nowe możliwości i łatwiej uczyć się nowych języków.

Brak Możliwości Komentowania.