Języki obceRozwój osobisty

Sprawdzaj za darmo swoje teksty w sieci

Just like that – piszesz tekst w dowolnym języku obcym, publikujesz go, a za kilka minut masz z powrotem swój tekst poprawiony przez przynajmniej jednego native speakera. Fajnie co? Ja z tego korzystam od dawna i działa rewelacyjnie.

Wygląda to tak: niezależnie na jakim etapie nauki jesteś, zapewne jesteś w stanie napisać chociażby 3 zdania. Na przykład o sobie.

DE: Ich heiße Piotr und komme aus Legnica. Ich bin 35 Jahre alt. Ich interessiere mich für Sport. Ich lerne gern die Fremdsprachen.

PL: Nazywam się Piotr i pochodzę z Legnicy. Mam 35 lat. Interesuję się sportem. Chętnie uczę się języków obcych.

Tak jak wyżej – przedstaw się, napisz ile masz lat i czym się interesujesz. Tyle. Umieszczasz i czekasz. Za kilka minut już wiesz, jakie błędy popełniłeś. Brawo! Sprawdziłeś się. U mnie potem wyglądało to tak:

Zauważ, że mój tekst został poprawiony przez 3 osoby (a tekst widziało 60 osób), więc mogę zweryfikować, które z błędów są poważne (bo każdy ten błąd wyłapał), a które wynikają tylko ze stylistyki lub subiektywnej oceny poprawiającego. A to dla przykładu jedna z poprawek:

Inny przykład:

Tak to wyglądało po kilku minutach:

 

Jak widzisz, wygląda to świetnie.

I bardzo ważne. Nie mam problemu z tym, że robię błędy. Każdy robi, również we własnym języku ojczystym. Zawsze uważałem, że…

lepiej mówić z błędami, niż nie mówić w ogóle.

Dlatego lepiej pisać i dać się poprawić (a przy tym zobaczyć, jakie błędy robisz), niż nie pisać w ogóle i nie nauczyć się niczego.

 

Jak z tego skorzystać?

 1. wejdź na stronę italki.com
 2. załóż konto – wszystko jest bezpłatne
 3. znajdź w zakładce „Społeczność” opcję „Notatnika”
 4. wybierz język, w którym chcesz napisać tekst
 5. napisz tekst i wyślij
 6. kilka minut później otrzymasz poprawiony tekst

 

W ten sposób możesz:

 • po prostu się sprawdzić
 • przygotowywać teksty w j. obcym
 • rozszerzać słownictwo, kiedy brakuje go przy tworzeniu tekstu
 • znaleźć partnera językowego do nauki twojego języka obcego

 

Więcej i więcej

Sam portal italki.com ma znacznie szersze zastosowanie. Jego podstawą jest znalezienie nauczyciela wśród obcokrajowców. W ten sposób uczysz się języka bezpośrednio od native speakera, łapiesz od początku właściwy akcent oraz pobierasz lekcję zupełnie naturalnie, zazwyczaj bez wnikania w gramatykę. Obcokrajowiec nie będzie Cię odpytywał odmiany czasownika jak Adaś Miauczyński swojego syna w Dniu Świra, lecz od razu wejdzie w gotowe zwroty do użycia na tu i teraz.

 

Portal umożliwia więc znalezienie profesjonalnego nauczyciela (opcja płatna), identycznie jak w przypadku korepetycji, tylko że online. Dla przykładu – wpisałem język hiszpański, by znaleźć nauczyciela. Wynik: 845 nauczycieli w bazie. 🙂

Zauważ, że nauczyciele mają swoje własne prezentacje oraz ceny, więc zanim się na kogoś zdecydujesz, możesz:

 • oglądnąć przykładowe wideo
 • sprawdzić dostępność nauczyciela, by dopasować się do swojego planu
 • wybrać 30-minutową lekcję próbną
 • zdecydować o cenie za lekcję poprzez wybór odpowiedniego nauczyciela.

 

Po prostu rozmawiaj – o czymkolwiek

Drugą możliwością jest znalezienie partnera językowego, który tak jak Ty, chce się nauczyć nowego języka. Jeśli więc uczysz się hiszpańskiego, zapewne znajdziesz tam Hiszpankę bądź Hiszpana, którzy chcą opanować język polski. Tak nawiasem mówiąc – współczuję im. Ale nie mów im tego! Dla ich dobra. Ty jesteś jednak w lepszej sytuacji, ponieważ hiszpański łatwiej opanować Polakowi, niż język polski Hiszpanowi. Dlatego pomóż mu, sobie przy okazji. Zwróć uwagę, jak przyjemna jest nauka, kiedy mimowolnie poprzez rozmowę o pierdołach lub jak wolisz o dupie Maryni, przyswajasz podstawy danego języka zupełnie tego nie zauważając. To jest genialne. I dlatego z tego korzystam i nie kosztuje mnie to zupełnie nic.

 
Podsumujmy:

 1. dzięki italki.com* napiszesz swój własny tekst i go sprawdzisz w kilka minut
 2. znajdziesz nauczyciela do nauki Twojego języka
 3. znajdziesz partnera językowego, któremu i Ty pomożesz się uczyć

A to wszystko za FREE. Podoba się? No to na co czekasz? Do dzieła!

 

* zaznaczam, że nie mam żadnych profitów związanych z portalem italki.com. Polecam tą stronę tylko ze względu na własne doświadczenia w nauce języków i chęć podzielenia się z Tobą tym fantastycznym miejscem w sieci.

Piotr Kruk
Piotr Kruk - poliglota, mówca TEDx oraz praktyk międzynarodowego biznesu. Od kilkunastu lat pracuje w ponad 20 krajach Europy wykorzystując w codziennej pracy aż 7 języków obcych. Autor książki „Język obcy w 6 miesięcy” oraz pasjonat praktycznego podejścia do nauki języków.