Języki obceRozwój osobisty

3 najlepsze kanały na YouTube do angielskiegoBOB THE CANADIAN

Bob the Canadian to numer jeden wśród uczestników moich szkoleń językowych. Polecam go wszystkim uczącym się języka angielskiego, którzy szukają praktycznych zwrotów w codziennych sytuacjach.

Bob prowadzi nas w różne miejsca tłumacząc krok po kroku, jak się w nich zachować używając poprawnej angielszczyzny. Przykładem niech będzie film, w którym Bob wprowadza nas do jednego z hoteli. Opisuje po kolei otoczenie hotelu, rodzaj drzwi wejściowych oraz miejsce, w którym zameldujemy się do hotelu czyli recepcję. Poznajemy więc słownictwo związane z otoczeniem, w którym właśnie się znajdujemy. Wyjaśnia krok po kroku wszystkie sprawy związane z zameldowaniem w hotelu oraz tym, o co może nas zapytać recepcjonista. Następnie udaje się windą do pokoju i prostym angielskim tłumaczy wszystkie związane z nim sprawy. 

W innym z odcinków pokazuje nam, jak zamawiać pizzę w jednym z fastfoodów oraz jakie pytania mogą się pojawić zamawiając, a następnie płacąc za posiłek w typowej restauracji. Być może wkrótce wybierzecie się za granicę i będziecie chcieli zamówić coś w drodze. Wtedy słownictwo od Boba bardzo wam się przyda.

Język użyty w jego filmach jest dość prosty, ale jeśli jesteście na bardzo początkowym etapie, proponuję wybrać dodatkowo opcję napisów pod filmem. To zawsze ułatwia zrozumienie. Kanał ten polecam przede wszystkim tym, którzy podstawy języka angielskiego mają już za sobą i chcą rozwijać słownictwo na wielu polach codziennych spraw. Warto przy okazji zatrzymać się na każdym fragmencie jego filmów i zapisać najlepsze waszym zdaniem zwroty. Sami musicie zdecydować, które z nich przydadzą się wam w życiu codziennym, które warto znać lub które warto powtórzyć. To świetne źródło dla tych, którzy mają w planie wybrać się za granicę i chcą przygotować się do rozmowy w hotelowej recepcji, w restauracji i innych typowych miejscach. 
DAVE Z AMERYKI

Dave to Polak, który dorastał w Ameryce i którego american akcent sprawia, że jego filmy ogląda się z uśmiechem na ustach. Nie jest to typowy kanał, dzięki któremu nauczysz się mówić po angielsku. Natomiast jest to nieocenione źródło wiedzy o tym języku. Misją Dave’a jest wytłumaczyć ci, jak prawidłowo mówić po angielsku, jak nie mówić i jakie błędy popełniają Polacy przyjeżdżający do Ameryki. Przedstawia niuanse języka angielskiego oraz objaśnia różnice kulturowe między Polską, a Stanami Zjednoczonymi. Dzięki Dave’owi nauczysz się klnąć po angielsku, prawidłowo odpowiadać na pytanie „How are you?” oraz jak poprawnie wymawiać poszczególne słowa. Kanał „Dave z Ameryki” jest tak skonstruowany, że możesz go śmiało wykorzystać prowadząc samochód czy wykonując inne codzienne czynności nie wymagające zerkania na ekran telefonu. A wartością dodaną będzie akcent, którego nabawisz się oglądając Dave’a i już nigdy nie będziesz mówić po angielsku jak typowy Polak. Zostaniesz american girl albo boy i od dzisiaj będziesz mógł szpanować swoim amerykańskim akcentem na polskich ulicach.

PO CUDZEMU

Tej pani chyba nie trzeba przedstawiać. Arlena Witt to obecnie najbardziej znana nauczycielka języka angielskiego w Polsce. Przynajmniej w sieciowym wydaniu. Z niemal pół miliona subskrybentów na YouTube stała się w ostatnich latach gwiazdą języka angielskiego i promotorką jego poprawnej wymowy. W jej filmach cenię sobie praktyczne podejście do nauki języka poprzez wykorzystanie znanych filmów oraz klipów muzycznych do nauki języka angielskiego. To dzięki nim możemy zobaczyć jak wykorzystać dane słowo podczas codziennych konwersacji i nauczyć się jego prawidłowej wymowy. 

Każdy z odcinków poświęcony jest innemu słowu lub zagadnieniu gramatycznemu. Autorka zwraca szczególną uwagę na wymowę i doprowadza ją do perfekcji podając często dla przykładu słowa tak bardzo do siebie zbliżone, że trudno jest usłyszeć różnicę między nimi. A jednak. Diabeł tkwi w szczegółach, co może nam niekiedy uratować skórę lub pomoże uniknąć przykrych wpadek.

Podoba mi się wykorzystanie seriali, filmów oraz teledysków jako źródeł poprawnej wymowy. To sprawia, że nie tylko uczymy się właściwie wymawiać dane słowo, ale również nauka języka angielskiego staje się czystą rozrywką. Specyficzny humor prowadzącej oraz dynamiczna forma wideo tylko dodają całości uroku.Jeśli znasz inne ciekawe kanały, które możesz mi polecić (niekoniecznie do nauki języka angielskiego), podziel się i napisz w komentarzu ich nazwy. Będę Ci bardzo wdzięczny!

#pocudzemu #angielski #youtube #jezykiobce #nauka

Piotr Kruk
Piotr Kruk - poliglota, mówca TEDx oraz praktyk międzynarodowego biznesu. Od kilkunastu lat pracuje w ponad 20 krajach Europy wykorzystując w codziennej pracy aż 7 języków obcych. Autor książki „Język obcy w 6 miesięcy” oraz pasjonat praktycznego podejścia do nauki języków.

6 komentarzy

    1. Dziękuję Artur. Chętnie się zapoznam z twoimi poleceniami. RockYourEnglish chyba obiło mi się o uszy, ale muszę to jeszcze raz ogarnąć. Dzięki! Mega sprawa.

    1. Dzięki Karol. Zerknę i zapiszę do kolejnych poleconych kanałów na YouTube. Thx!

Brak Możliwości Komentowania.