Języki obce

3 najlepsze posty w historii!

Magda Gessler, Robert Makłowicz i Arlena Witt. Co łączy te trzy niezwykle popularne postacie? I co w ogóle ma wspólnego z językami znana restauratorka oraz ten niezwykle barwny podróżnik i kucharz amator? Bo Arlena Witt, to wiadomo! Ale tamci?


Każde z nich jest bohaterem moich postów. Ale nie byle jakich! To najbardziej popularne posty w historii bloga mówić.pl. Tysiące odsłon każdego z tych artykułów świadczą o tym, że zarówno Ty, jak i setki innych osób każdego dnia poszukują informacji o tych znanych z telewizji osobach. A jeśli chodzi o ich języki obce, to niewątpliwie najlepszym źródłem wiedzy jest blog mówić.pl.

Posty stały się tak popularne, że dziś wpisując w Google frazy „Magda Gessler języki obce” czy „Robert Makłowicz języki obce” możesz mieć pewność, że trafisz właśnie do mnie.

Trzecie miejsce na podium zajął niezwykle popularny artykuł z opisem najlepszych kanałów YouTube do nauki angielskiego. To oczywiście subiektywny wybór, ale możesz być pewny, że nie tylko ja osobiście „przerobiłem” każdy z nich od deski do deski, ale również osoby, którym indywidualnie pomagam w nauce języków obcych. Również ich zdaniem kanały wymienione w artykule to rzeczywiście doskonałe źródło do szybkiego opanowania języka angielskiego. Są praktyczne, nie koncentrują się na gramatyce, lecz przekazują wiedzę, jak w praktyce porozumiewać się w języku obcym.


Dziś chciałbym Wam przybliżyć każdy z nich:

Magda Gessler i jej języki obce

Jak wspomniałem w artykule, to niezwykle kontrowersyjna postać. Z jednej strony kojarzona z rzucaniem talerzami. Z drugiej pełna empatii. Ale niewiele osób wie, że większość młodzieńczego i część dorosłego życia wcale nie spędziła w Polsce. Przez wiele lat mieszkała najpierw w Bułgarii, potem na Kubie, a następnie w Hiszpanii. Jej mężem był niemiecki dziennikarz, a matka arystokratką rosyjskiego pochodzenia. Łatwo się więc domyśleć, że każda część jej niezwykle barwnego życia wywarła na nią niesamowity wpływ. Również językowy. Więcej przeczytasz w załączonym poniżej artykule:

https://mowic.pl/poligloci/magda-gessler-i-jej-jezyki-obce/



Robert Makłowicz i jego języki obce

Pan Robert doczekał się nawet swoich parodii w jednym z kabaretów, lecz na pewno nie można mu odmówić charakterystycznego stylu oraz niezwykle barwnego języka, jakim często opisuje gotowane przez siebie potrawy. Muszę powiedzieć, że do dzisiaj imponuje mi jego swoboda mówienia w językach obcych przed kamerą, mimo iż czasem znajomość tych języków jest na bardzo podstawowym poziomie. Choć sam w tym temacie jestem do niego podobny (no może poza kamerą), to jednak marzę o tym, by czytelnicy bloga mówić.pl przestali się czaić jak czajnik i zaczęli mówić tak jak on – nie bacząc na braki językowe i oko kamery. Jest wspaniałym przykładem tego, że język to część kultury, okno na świat oraz sympatyczny sposób okazywania szacunku swoim rozmówcom i gospodarzom. Jeśli chcesz zobaczyć jak pan Robert radzi sobie z kilkoma językami obcymi, zapraszam do linka poniżej…

https://mowic.pl/motywacja/czego-mozemy-nauczyc-sie-od-roberta-maklowicza/




Najlepsze kanały YouTube do nauki angielskiego?

Jeszcze nie tak dawno (a może nadal tak jest?) większość osób rozpoczynających naukę języka obcego nie brała w ogóle pod uwagę możliwości korzystania z internetu. No może poza sieciowymi słownikami, które znacznie przyspieszają wyszukiwanie słówek. Cieszę się, że również dzięki blogowi mówić.pl to się zmienia. Z przyjemnością prezentuję Wam najlepsze źródła, które dają znacznie więcej, niż tylko możliwości wyszukiwania wyrazów czy słuchania podcastów.
Kilka miesięcy temu powstały więc dwa posty, z których jeden, ze względu na bardzo popularny język jakim jest angielski, stał się jednym z trzech najczęściej czytanych artykułów na blogu. Mowa tu o zestawieniu „3 najlepszych kanałów do nauki angielskiego”. A zostały wybrane nieprzypadkowo:
Arlena Witta, prowadząca kanał Po cudzemu oraz autorka podręczników „Grama to nie drama”, a także „Władaj i gadaj” prezentuje dokładnie taki sposób nauki języka jaki sam preferuję – na przykładzie realnych scen i w pełnym kontekście. W tym celu, oprócz omówienia poszczególnych możliwości zastosowania danego słowa, prezentowane są krótkie fragmenty piosenek, filmów i seriali. To sprawia, że widzimy dany wyraz w realnej sytuacji, a forma przekazu zamienia lekcję angielskiego na filmową rozrywkę. Idealnie!
Bob The Canadian to sympatyczny facet, który w swoich filmach pokazuje własny świat z perspektywy uczącego się języka angielskiego. Jest jak starszy brat, który tłumaczy, jak zamawiać obiad, jak meldować się do hotelu czy rozmawiać o pogodzie. Wszystko w niezwykle praktyczny i naturalny sposób.
No i Dave z Ameryki. Mógłbym zabić za ten akcent! Jest obłędny! Dokładnie tak jak rady Dave’a. Dowiesz się m.in. o tym jak się pewnych rzeczy nie mówi po angielsku oraz jakie są różnice między życiem w Polsce i w Ameryce. Jeśli jeszcze nie widziałeś żadnego z jego filmów, zapraszam poniżej…

https://mowic.pl/internet/3-najlepsze-kanaly-na-youtube-do-angielskiego/




Z okazji tego podsumowania mam do Ciebie prośbę: napisz w komentarzu jakie inne znane postacie interesują Cię pod kątem językowym? O kim chciałbyś przeczytać, a kto wydaje się być ciekawą osobą ze względu na znajomość języków obcych? Czekam na Twoje pomysły.

Piotr Kruk
Piotr Kruk - poliglota, mówca TEDx oraz praktyk międzynarodowego biznesu. Od kilkunastu lat pracuje w ponad 20 krajach Europy wykorzystując w codziennej pracy aż 7 języków obcych. Autor książki „Język obcy w 6 miesięcy” oraz pasjonat praktycznego podejścia do nauki języków.