Nie wszystko jest takie, jak nam się wydaje. To samo dotyczy liczb.

Na przykład – często w kontekście produkcji mięsa mówi się o zużyciu 15000 litrów wody na każdy kilogram gotowego wyrobu. Liczba ta jest niewyobrażalnie duża. Na tyle, że aż nie chce się wierzyć. Ale gdy przyglądniemy się dokładnym danym, okaże się ona faktycznie prawdziwa. Jest jednak pewne „ale”.
Tym „ale” jest fakt, że ponad 99% z tych 15000 litrów wody dotyczy nawodnienia i procesu produkcji pożywania, jakie musi zjeść bydło, abyśmy my, jako ludzie mogli wyprodukować kilogram gotowego wyrobu z mięsa. Tylko niewielka część wody faktycznie zawarta jest w produkcie. Ogromna większość to część procesu związanego z paszą konieczną do wyżywienia zwierząt hodowlanych.

„Liczby nie kłamią” to książka naukowca czeskiego pochodzenia – Vaclava Smila, którego zamiarem jest przyglądnięcie się pewnym sprawom, procesom i przede wszystkim liczbom, które otaczają nas na co dzień, a które nie zawsze pozwalają na właściwą analizę stanu rzeczy. W zakresie naprawdę wielu tematów – od transportu, poprzez ekologię, żywność, państwa, maszyny i urządzenia aż po nas samych.

Wiedzieliście na przykład, że w XX wieku średni wzrost dorosłej kobiety zwiększył się o 8,3 centymetra, a mężczyzny o 8,8 ? Rekord pobili jednak mieszkańcy Korei Południowej, których średni wzrost zwiększył się o ponad 20 centymetrów z ciągu zaledwie 100 lat!
Albo, że latanie samolotem jest ze statystycznego punktu widzenia bezpieczniejsze niż pozostanie w tym samym czasie na ziemi? Jest większa szansa, że coś nam się stanie tu na dole niż gdybyśmy w tym samym czasie byli na pokładzie samolotu. Zwykłe palenie papierosów to 100 razy wyższe ryzyko śmierci niż udział w katastrofie powietrznej.
Albo, że w ciągu ostatnich 45 lat spożycie mięsa w Hiszpanii zwiększyło się aż pięć razy, a statystyczny Francuz wypija o 70% mniej wina niż jego przodek sto lat temu? Te liczby są zaskakujące, a jednocześnie niesamowicie interesujące. 

Oto kilka ciekawych faktów i cytatów, które sam uznałem za szczególnie wyjątkowe:


Jeśli zatem jesteście ciekawi świata i otaczających nas liczb – to książka, którą będziecie czytać z wypiekami na twarzy. Niezwykle obszerna i z ogromną ilością ciekawych danych. Z niemal każdego obszaru naszego ludzkiego życia. Polecam! 





Inne polecenie:

A dla tych, którzy języków obcych uczą się od lat, postanowiłem napisać książkę o tym, jak nauczyć się języka obcego w 6 miesięcy. To super poradnik z mnóstwem nieznanych wcześniej metod i źródeł nauki języków obcych. W formie papierowej lub jako ebook.

Piotr Kruk
Piotr Kruk - poliglota, mówca TEDx oraz praktyk międzynarodowego biznesu. Od kilkunastu lat pracuje w ponad 20 krajach Europy wykorzystując w codziennej pracy aż 7 języków obcych. Autor książki „Język obcy w 6 miesięcy” oraz pasjonat praktycznego podejścia do nauki języków.