Nigdy bym nie pomyślał, że jestem w stanie aż tyle czytać. W czasach szkolnych, poza obowiązkowymi lekturami, wręcz brzydziłem się książek. Nie widziałem w nich niczego interesującego. Czegoś, co wciągałoby mnie bez reszty, jak najlepszy film. I chyba nie byłem wyjątkiem. Tylko garstka dzieciaków nauczyła się czerpać radość z czytania i potrafiła znaleźć coś dla siebie. Ja niewątpliwie do nich nie należałem. Koncentrowałem się na sporcie, trochę na nauce i to wszystko. Czytanie na pewno nie leżało w zasięgu moich zainteresowań.

Dziś patrzę na książki zupełnie inaczej. Widzę w nich cenną wiedzę, którą jestem w stanie natychmiast zastosować w biznesie oraz w życiu prywatnym. Dzięki nim potrafię lepiej zarządzać swoim czasem oraz emocjami. Znajduję w nich rozwiązania na problemy w pracy i w życiu osobistym. A niemal każda z nich daje bezcenną wiedzę i z każdej zostawiam coś dla siebie. Dziś chcę podzielić się z Tobą pełną listą 50 książek, które przeczytałem w 2021 roku. Będę zaszczycony, jeśli znajdziesz na niej coś dla siebie.

Ale to nie wszystko.

Pod listą znajdziesz moje TOP 5 z 2021 roku. To książki, które zmieniły mój sposób myślenia, do których często wracam lub które najbardziej mi się przysłużyły. Mam świadomość, że każdy z nas jest inny, ma inny gust i potrzeby. Dlatego wybierając książki dla siebie, kieruj się własnym interesem i upodobaniami. A jeśli będziesz mieć pytania – służę pomocą. Kontakt znajdziesz na samym dole.LISTA 53 książek, które przeczytałem w 2021 roku:

 1. Prezentacje Po Prostu – Piotr Bucki
 2. Właściwe słowa – Phil M. Jones
 3. Gdy regułą jest brak reguł – Reed Hastings
 4. Przyczepne historie – Chip & Dan Health
 5. Viral – Piotr Bucki
 6. Moc dobrego snu – Michael Mosley
 7. Otoczeni przez idiotów – Thomas Erikson
 8. Ziemia obiecana – Barack Obama
 9. Pepiki – Mariusz Surosz
 10. Siła głosu – Katarzyna Pietroń 
 11. Liderzy – David Rubenstein
 12. Coaching wart milion – Marcin Kokoszka, Kamila Rowińska
 13. Rozwiń swoją firmę – Marcin Kokoszka
 14. Taka praca nie ma sensu – Tony Schwartz
 15. Profesjonalny Networking – Grzegorz Turniak, Roman Wendt
 16. Nowa psychologia sukcesu – Carol Dweck
 17. Kreatywność S.A. – Ed Catmull 
 18. Motywacje lidera – Patrick Lencioni
 19. Inaczej – Radek Kotarski
 20. Jedna rzecz – Gary Keller
 21. Gó… prawda – Alexandra Reinwarth
 22. Gruzińska uczta – Piotr Apostolidis
 23. Atomowe nawyki – James Clear
 24. 12 tygodniowy rok – Brian P. Moran, Michael Lennington
 25. Kto zjadł mój ser – Spencer Johnson 
 26. Psychologia wolności finansowej – Sławek Muturi, Jakub B. Bączek
 27. Buntownicy – Adam Grant
 28. Think like a monk – Jay Shetty
 29. Fenomen poranka – Hal Elrod
 30. Plemię mentorów – Timothy Ferriss 
 31. Potęga checklisty – Atul Gawande
 32. Rework – Jason Fried & David Heinemeier Hansson
 33. Coach wart bilion dolarów – E. Schmidt, J. Rosenberg, A. Eagle
 34. Pstryk – Chip & Dan Heath
 35. Selekcje – Mikołaj Marcela
 36. Jak pisać, żeby chcieli czytać (i kupować) – Artur Jabłoński 
 37. Upór – Angela Duckworth
 38. Personal Branding – Mateusz Grzesiak
 39. Payoff – Dan Ariely
 40. Esencjalista – Greg McKeown
 41. Homo deus – Yuval Noah Harari
 42. Z listów Bezosa – Steve Anderson
 43. Moc sześciu minut – Dominik Spenst
 44. Happy Happy – Lars-Johan Åge
 45. Korporacyjni Rebelianci – Joost Minnaar, Pim De Morree
 46. Co zrobić z idiotami – Maxime Rovere
 47. Gadka – w sześćdziesiąt języków dookoła Europy – Gaston Dorren
 48. Odlotowe pomysły – Safi Bahcall
 49. Magia myślenia na wielką skalę – David Schwartz
 50. Najbogatszy człowiek w Babilonie – George S. Clason
 51. Sztuka zwycięstwa – Phil Knight
 52. Przyjemność. Dlaczego lubimy to, co lubimy? – Paul Blook
 53. Czy jesteś tym, który puka? – Dariusz UżyckiMoje TOP 5

Czyli książki, które chętnie przeczytam jeszcze raz. Zrobiły na mnie wrażenie, zmieniły sposób myślenia i często do nich wracam. Ich kolejność jest przypadkowa. Oto one:

„Homo deus – Krótka historia jutra”

To jedna z najlepszych książek, jakie czytałem w tym roku. To mocna rozkminka naszego świata oraz nas jako ludzkości. To książka nieco filozoficzna, ale napisana tak, że do dzisiaj zastanawiam się nad wieloma sprawami doczesnego świata.

Na ponad 500 stronach znajdziesz m.in. analizę tego, dlaczego jako społeczeństwo hodujemy przed swoimi domami zielone trawniki i skąd się to wzięło? Albo czy jako ludzie, ze względu na ogromny rozwój technologii, możliwość wymiany naszych narządów na nowoczesne komponenty i stale rozwijającą się medycynę – czy jesteśmy w stanie wkrótce żyć 150 lat? Skoro jeszcze kilkaset lat temu średnia życia rzadko przekraczała 40 lat, dziś jesteśmy w okolicach 78 lat, to może niedługo uda nam się stale dożywać do 150?

To książka niesamowicie wszechstronna i na pewno warta sporej ilości czasu. Bardzo polecam! Gdy regułą jest brak reguł „

Co kilka tygodni słyszę o tej książce w kolejnych i kolejnych podcastach. Mówią o niej milionerzy oraz dyrektorzy generalni banków oraz innych czołowych polskich firm. I mają rację!

„Gdy regułą jest brak reguł” to książka napisana przez szefa Netflixa Reeda Hastingsa oraz Erin Meyer. Autorzy zdradzają w niej szczegóły tworzenia tej znanej na całym świecie organizacji, sposoby zarządzania ludźmi i zupełnie niekonwencjonalne metody decydowania o przeróżnych sprawach w firmie. To, co zostało w mojej głowie to m.in. fakt płacenia najwięcej w branży. Można by powiedzieć: łatwo im mówić. W końcu są potentatem. Pamiętajmy jednak, że po pierwsze, firma ta wyrosła u boku ogromnego potentata w branży kaset video oraz płyt DVD (Blockbuster LLC) i wcale nie musiała stać się numerem jeden w streamingu filmów i seriali. Jej początki były naprawdę trudne i długo czekali na sukces.

Płacenie najlepiej w branży wynika ze sposobu zatrudniania najlepszych, pozbywania się najsłabszych w zespole i szukania oszczędności, które służą do opłacania właśnie tym najlepszym na rynku. 

Takich szczegółów autorzy książki zdradzają jeszcze wiele. To idealna pozycja dla osób zarządzających – szczególnie tych o otwartych umysłach, które chcą w sposób kreatywny wyprzedzić konkurencję.„Pstryk”

„Pstryk” pod roboczym tytułem „Jak zmieniać, żeby zmienić” to już druga przeczytana przeze mnie książka tych autorów. Bracia Dan i Chip Heath wyjaśniają jak wyjść z kryzysowych sytuacji opisując prawdziwe przypadki naprawdę trudnych spraw. Przykłady?

– co zrobić, by spóźnialski uczeń zaczął przychodzić na lekcje punktualnie, bez konieczności wzywania dyrektora czy rodziców do szkoły?
– co zrobić, by niedożywione dzieci w Wietnamie nie chodziły głodne, nie wydając na to żadnych dodatkowych środków finansowych?
– jak uleczyć upadające linie kolejowe w Ameryce Południowej mając do dyspozycji naprawdę ubogi budżet?
– jak zaangażować personel szpitala i wyeliminować błędy, które mogą zagrażać życiu lub zdrowiu pacjentów?

Mógłbym tak wymieniać dziesiątki przykładów. Dlatego, jeśli rozkminiasz jakiś problem, który wydaje się beznadziejny, w tej książce znajdziesz odpowiedź. 
Korporacyjni rebelianci

Wyobraź sobie dwóch gości, którzy postanowili rzucić dobrze płatne posady (choć w firmie, która tak naprawdę im nie odpowiadała) i zająć się poszukiwaniem najlepszego sposobu na prowadzenie firmy. Pim i Joost zwiedzili cały świat, by dowiedzieć się, dlaczego w niektórych firmach pracownicy są bardziej zaangażowani i czerpią przyjemność z pracy.

Spotkali się m.in. z prezesem znanej firmy Haier (producent sprzętu domowego użytku), która zatrudniając 70.000 ludzi stworzyła 4.000 niezależnych zespołów. Byli również w belgijskim ministerstwie, które nie tylko ma najniższą liczbę chorobowych nieobecności w całym kraju, ale również praktycznie nie notuje zjawiska wypalenia.

Takich rebelianckich firm znajdziesz w tej książce wiele. To genialne przykłady tego, że firma może działać i myśleć inaczej. Książka Korporacyjni Rebelianci to nie tylko doskonała oraz inspirująca lektura, ale również nadzieja na lepszą przyszłość w naszych miejscach pracy.Otoczeni przez idiotów

Czy nie zastanawiasz się czasem, dlaczego dana osoba postępuje tak, a nie inaczej? Czy nie odnosisz czasem wrażenia, że masz do czynienia z idiotą? A może to jednak ty nie do końca rozumiesz? Może sam jesteś idiotą dla innych?

W książce Otoczeni przez idiotów Thomas Erikson przedstawia sposoby myślenia 4 głównych grup, na które wszyscy się dzielimy – czerwonych, żółtych, zielonych oraz niebieskich. Każda z tych grup widzi świat inaczej. Do każdej trafiają inne argumenty. Dla każdej ważne jest coś innego.

Czerwony zwykle chce być najlepszy. To prawdziwy lider skłonny iść po trupach byle tylko zdobyć upragniony cel. Ma jednak swoje zalety. Podobnie jak żółty, który zwykle jest duszą towarzystwa i wszędzie go pełno. Z jednej strony szybko łapie kontakt i jest lubiany. Z drugiej strony bywa roztrzepany i nie zwraca uwagi na istotne szczegóły. Zielony myśli o innych i potrzebuje czasu na przemyślenia. To trochę przeciwieństwo czerwonego. Niebieski z kolei to umysł analityczny. Lubi szczegóły, cyfry i dogłębne rozpoznanie tematu. Choć czasem może być dla innych hamulcowym.

Autor książki nie tylko stara się szczegółowo przedstawić każdą z wyżej wymienionych grup, ale również pokazuje sposób ich myślenia, podejmowania decyzji i ich motywacje.

Dzięki książce „Otoczeni przez idiotów” zrozumiesz tych, którzy wydawali ci się dziwni, specyficzni, a może nawet idiotyczni. Ta książka pomoże ci lepiej rozmawiać z klientami, a także zrozumieć trudnych sąsiadów, dziwnych znajomych oraz bliskich, z którymi przecież najlepiej wychodzi się jedynie na zdjęciu.Inne książki, które mnie zaskoczyły, a które mogłyby trafić do TOP 10?

– Najbogatszy człowiek w Babilonie (pozycja 50)
– Gadka – w sześćdziesiąt języków dookoła Europy (pozycja 47)
– 12 tygodniowy rok (pozycja 24)
– Przyczepne historie (pozycja 4)
– Upór (pozycja 37)


Wybór książek zależy od twoich oczekiwań oraz potrzeb.

👉🏻 Jeśli otwierasz firmę, przeczytaj Rozwiń swoją firmę Marcina Kokoszki oraz Rework lub Korporacyjnych Rebeliantów.
👉🏻 Jeśli chcesz poprawić swoją produktywność, Potęga checklisty oraz Esencjalista będą najlepszym wyborem.
👉🏻 Jeśli potrzebujesz wsparcia w nauce języków, pomoc znajdziesz poniżej.

Język obcy w 6 miesięcy


Na koniec prośba!

Jeśli moja lista oraz powyższe wskazówki okazały się dla Ciebie cenne – podziel się tym z innymi. Będzie do dla mnie ogromne wsparcie oraz sygnał, że czas spędzony na przygotowaniu dla Ciebie powyższej listy nie poszedł na marne. Będzie mi bardzo miło.

Dzięki i do zobaczenia!P.S. Obiecałem namiar na siebie. Proszę bardzo:

kontakt@piotrkruk.pl

 

Piotr Kruk
Piotr Kruk - poliglota, mówca TEDx oraz praktyk międzynarodowego biznesu. Od kilkunastu lat pracuje w ponad 20 krajach Europy wykorzystując w codziennej pracy aż 7 języków obcych. Autor książki „Język obcy w 6 miesięcy” oraz pasjonat praktycznego podejścia do nauki języków.