Języki obce

Kraje niemieckojęzyczne, które warto odwiedzić, a które nie są Niemcami

Szukacie okazji do przetestowania własnych umiejętności w mówieniu po niemiecku? Aby było ciekawie, warto wybrać się w podróż do krajów niemieckojęzycznych.

Niemcy są pięknym krajem z szeroką różnorodnością fantastycznych miast i naturalnych krajobrazów. Oraz oczywiście świetnym miejsce do praktykowania umiejętności mówienia po niemiecku. Lecz ten artykuł jest próbą przedstawienia alternatywnych podróży –miejsc, które raczej nie wpadłyby wam do głowy. Poniższe kraje niemieckojęzyczne znajdziecie w Europie, Afryce i obu Amerykach. Każde z tych państw ma swoje własne cechy, które czynią je atrakcyjnymi wśród turystów. Każde posiada również na tyle wystarczającą ilość osób mówiących po niemiecku, by móc znaleźć kogoś, z kim można przetestować swoje umiejętności językowe.

Sprawdźcie więc jakie kraje niemieckojęzyczne poza Niemcami warto odwiedzić i zaplanujcie już dziś następną podróż.

Argentyna
Choć poniższe zestawienie jest ułożone w porządku alfabetycznym, zaczniemy od miejsca, które prawdopodobnie nie przyszłoby wam do głowy myśląc o krajach niemieckojęzycznych. W dużej mierze z powodu imigracji w XIX wieku, Ameryka Południowa jest domem dla ponad 2 milionów osób posługujących się językiem niemieckim. A wśród nich około 400 000 w samej Argentynie. Kraj ten jest wspaniałym wakacyjnym celem z mnogością krajobrazów – od tętniących życiem miast jak Buenos Aires aż po pokryte śniegiem Andy.

Austria
To będzie nieco bardziej oczywisty wybór. Niemiecki jest (jedynym) oficjalnym językiem Austrii, kraju graniczącym z Niemcami od południa. Niemal całe społeczeństwo Austrii mówi po niemiecku – blisko 9 milionów ludzi. Więc możecie być pewni, że zobaczycie niemiecki oznaczenia i gdziekolwiek się udacie spotkacie ludzi mówiących po niemiecku. Podróżując zarówno do historycznych dzielnic Wiednia, jak i szusując na nartach w Alpach.

Brazylia
Innym południowoamerykańskim krajem z dużą liczbą osób mówiących po niemiecku jest Brazylia. W rzeczy samej, Brazylia ma na kontynencie największą grupę osób niemieckojęzycznych – około 1,5 miliona. Większość niemieckich imigrantów osiedliło się w regionie Santa Catarina w południowej części kraju. Jeśli chcecie rozmawiać po niemiecku, to znane ze swoich plaż i gór państwo wydaje się być dobrym celem podróży.

Kanada
Kanada zdaje się być ostatnim miejscem, o którym pomyślelibyście pod kątem praktyki mówienia w języku niemieckim. Lecz w tym kraju, sąsiadującym od północy ze Stanami Zjednoczonymi, znajduje się pokaźna populacja ludzi władających niemieckim. Kanada jest domem dla około 400 000 osób mówiących po niemiecku, z których większość to imigranci w początku XX wieku. Większość z imigrantów osiadła na Kanadyjskich Preriach, regionie w zachodniej części państwa pierwotnie porośniętym trawami, ale także jeziorami i lasami. Mógłby być to ciekawy cel waszej wakacyjnej podróży.

Włochy
Choć nie graniczą z Niemcami, Włochy znajdują się dość niedaleko – tylko kilka państw na południe. We Włoszech mieszka zaledwie 37 000 osób niemieckojęzycznych, lecz większość z nich koncentruje się w autonomicznym regionie o nazwie Tyrol Południowy. Język niemiecki ma tam status równorzędnego języka urzędowego, którym mówi ponad 60% populacji. Najbardziej na północ wysunięty region Włoch – Tyrol Południowy znany jest z Alp i jest świetną destynacją dla lubiących rekreację na świeżym powietrzu.

Namibia
Prawdopodobnie najbardziej zaskakującym celem na tej liście jest Namibia – piękny kraj w południowej części Afryki. Namibia była niemiecką kolonią znaną formalnie jako Niemiecka Afryka Południowo-Zachodnia. Lecz nawet po utracie przez Niemcy kontroli nad swoimi koloniami po I Wojnie Światowej, niemiecki ma tam nadal silne korzenie. W Namibii jest obecnie ponad 11 000 osób mówiących po niemiecku. Ze swoimi fantastycznymi pustynnymi wydmami, górami i miastami pozostaje oszałamiającym celem podróży.

Szwajcaria
Innym oczywistym wyborem wśród krajów niemieckojęzycznych niebędących Niemcami jest Szwajcaria. Niemiecki jest oficjalnym językiem w przeważającej części szwajcarskich regionów (zwanych kantonami), którym posługuje się 65% populacji kraju. Około 5 milionów Szwajcarów mówi dialektem szwajcarskim, a kolejne 300 000 standardową formą języka niemieckiego. Choć oba nie są do końca wzajemnie zrozumiałe, znajdziecie na pewno wiele podobieństw, które można potraktować jako zaletę. Szwajcaria znana jest z narciarstwa alpejskiego oraz czarujących i jednocześnie nowoczesnych ośrodków miejskich.

Popracuj więc nad swoim niemieckim, zanim ruszysz w podróż!

 

Źródło: Powyższy tekst jest moim tłumaczeniem artykułu:
https://www.babbel.com/en/magazine/top-german-speaking-countries 

Piotr Kruk
Piotr Kruk - poliglota, mówca TEDx oraz praktyk międzynarodowego biznesu. Od kilkunastu lat pracuje w ponad 20 krajach Europy wykorzystując w codziennej pracy aż 7 języków obcych. Autor książki „Język obcy w 6 miesięcy” oraz pasjonat praktycznego podejścia do nauki języków.