Język niemiecki – ciekawe fakty


Dla około 130 milionów ludzi język niemiecki jest językiem ojczystym lub drugim językiem. Jest nie tylko najczęściej mówionym językiem w Unii Europejskiej, lecz również językiem urzędowym w 7 krajach. Oprócz tego w 42 krajach żyje 7,5 miliona osób, które stanowią niemieckojęzyczną mniejszość narodową.
Ile osób uczyło się niemieckiego jako języka obcego?
289 milionów! Według wyliczeń germanisty Ulricha Ammona tak wielu ludzi na całym świecie kiedykolwiek uczyło się niemieckiego. Jak dobrze w nim mówią, to już inna sprawa. Obecnie niemieckiego jako języka obcego uczy się na całym świecie około 15,4 miliona ludzi. 90% z nich to uczniowie, pozostałe 10% to osoby dorosłe.
Ile słów jest w języku niemieckim?
Więcej niż się ogólne sądzi. Nauczyciele języka niemieckiego wiedzą, że chociażby połączenie dwóch rzeczowników tworzy kolejne nowe słowo, dlatego wyliczenia są tak skomplikowane. Berlińscy lingwiści oszacowali w 2013 roku liczbę niemieckich słów na 5,3 miliona. Natomiast w 2017 roku redakcja słownika poprawności językowej Duden podała, że aktualna liczba to prawie 23 miliony słów (tylko formy podstawowe). Bazę do tych badań stanowi gigantyczny zbiór fachowych tekstów oraz literatury, co odpowiada 40.000 książek. Choć najnowszy słownik Dudena zawiera 145 000 pojęć, to jednak przeciętny użytkownik języka niemieckiego wykorzystuje od 12 000 do 16 000 słów.
Które z wyrazów pojawiają się najczęściej?
„Der, die, das“ – czyli rodzajniki określone, które znane są doskonale uczącym się języka niemieckiego. Następne w kolejce to „in“ oraz „und“.
Który wyraz ma najwięcej liter?
Według Dudena: „Aufmerksamkeitsdefizit-Hyperaktivitätsstörung“ zawierający 44 litery.
Czym jest dzień języka ojczystego?
Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła dzień 21. lutego Międzynarodowym Dniem Języka Ojczystego. Prawie połowa z 6 000 języków zagrożona jest wymarciem. Język niemiecki nie należy do tych języków, ponieważ jest jednym z 10 najczęściej występujących języków świata. Inna sprawa jest z językami regionalnymi w Niemczech, którymi posługuje się coraz mniej osób. Fryzyjski północny oraz fryzyjski saterlandzki są według atlasu języków zagrożonych językami, którym grozi wymarcie.
Gdzie można uczyć się niemieckiego?
Na przykład w jednym ze 159 Instytutów Goethego w 98 krajach lub w jednej z 2.000 szkół na całym świecie, należących do sieci: Szkoły: Partnerzy Przyszłości (PASCH).
Szybkie fakty:
600 000 uczniów uczy się w szkołach PASCH
120 w tylu krajach funkcjonują szkoły sieci PASCH
100 milionów ludzi mówi po niemiecku, co stanowi go najczęściej mówionym językiem w Europie
15,4 miliona osób uczy się języka niemieckiego jako języka obcego
Artykuł jest bezpośrednim tłumaczeniem tekstu „Man spricht Deutsch”: https://www.deutschland.de/de/topic/kultur/deutsche-sprache-ueberraschende-zahlen-und-fakten
Na koniec ciekawostka językowa:
Are you ready na wszystko?
Motywatory do nauki

