Języki obce

Jak poprawnie przeczytać tekst w języku obcym?

Podczas czytania tekstu w języku obcym zdarza nam się, że nie mamy pewności jak poprawnie wypowiedzieć dany wyraz. Nawet jeśli słowo jest nam znane, nie zawsze pamiętamy, gdzie pada akcent, czy „ch” czytamy jak „cz” czy jednak jak „h”. A może jak to bywa w wielu językach – wymawia się je zupełnie inaczej niż jest napisane.

Jest jeszcze drugi powód

Można zabawić się w „zrozumienie tekstu mówionego”. To jeden z przedmiotów na studiach filologicznych. Polega na ćwiczeniu zrozumienia tego, co się słyszy. Pomaga przyzwyczaić się do danego języka, ułatwia zapamiętanie wymowy konkretnych słów, ale przede wszystkim służy coraz lepszemu zrozumieniu tekstów, które słyszymy. Dzięki temu, kolejnym razem, gdy będziesz mieć okazję rozmawiania w języku obcym, pójdzie Ci znacznie łatwiej i po prostu więcej zrozumiesz.

Do tego służy funkcja, o której chciałem Ci dzisiaj powiedzieć. To nie aplikacja, lecz funkcja w Twoim telefonie, o której zapewne nie miałeś pojęcia.

 

iPhone czyli iOS

Wchodzimy w Ustawienia  –> Ogólne  –> Dostępność  –> Mowa  –> zaznacz Mów zaznaczone. Poniżej przy ikonce żółwia i królika ustaw suwak (mniej więcej na środek) by zdecydować o tempie czytania tekstu.

Jeśli funkcja zostanie przez Ciebie ustawiona, jesteś gotowy na wybór tekstu. Wejdź w Safari i zaznacz fragment tekstu, który ma zostać przeczytany. U góry pojawi się pasek, na którym znajdziesz przycisk: Powiedz.

Ja wybrałem tekst po włosku i mówiąc szczerze, został on przeczytany z doskonałym akcentem, włącznie z datą, co wiele programów nagmiennie ignoruje. Jestem zachwycony. Ty też będziesz!

 

Android

Również Google wyposażyło swoje telefony w podobną funkcję. Znajdziesz ją podobnie jak w iPhonie w ustawieniach telefonu.

 

Myślę, że funkcja czytania tekstu stanie się dla Ciebie bardzo przydatna i często pomocna przy nauce mówienia. Dzięki niej będziesz mieć również pewność jak wypowiedzieć dane słowo, gdzie w nim pada akcent oraz poznasz melodię danego języka. Funkcja ta jest również idealna do sprawdzenia siebie samego i tego, ile rozumiesz z tego, co właśnie usłyszałeś. Spróbuj. Na pewno Ci się spodoba!

 

Piotr Kruk
Piotr Kruk - poliglota, mówca TEDx oraz praktyk międzynarodowego biznesu. Od kilkunastu lat pracuje w ponad 20 krajach Europy wykorzystując w codziennej pracy aż 7 języków obcych. Autor książki „Język obcy w 6 miesięcy” oraz pasjonat praktycznego podejścia do nauki języków.