Języki obceRozwój osobisty

5 błędów, które robisz by nigdy nie nauczyć się języka obcego

5 błędów, które robisz by nigdy nie nauczyć się języka obcego

 

Uczysz się jednotorowo

To znaczy, że stawiasz tylko na jedną metodę nauki. Na przykład chodzisz do szkoły językowej 2 razy w tygodniu i poza tym, że przygotowujesz się przed lekcją, nie robisz nic. Albo masz korepetycje i przez 5 dni nie uczysz się w ogóle, a w dzień przed zajęciami odświeżasz cały materiał.

W ten sposób nigdy nie nauczysz się żadnego języka. Żadnego!

Po pierwsze – sam zdajesz siebie na nudę i nauka przestaje być ciekawa.

Po drugie – nie widzisz efektów nauki i zaczynasz powątpiewać w sens dalszej nauki

Po trzecie – ucząc się tak rzadko nie dajesz sobie szans na zapamiętanie materiału.

Dlatego tak ważne jest korzystanie z różnych form nauki. Począwszy od piosenek, przez dialogi z książek, aplikacje News in Slow czy Speeq, strony typu Babadum czy po prostu czytanie tekstów. Przeplataj je wszystkie, mieszaj je, wybieraj codziennie coś innego, a nauka nigdy nie będzie nudna.

 

 

Uczysz się raz na tydzień

Prawda jest taka, że po 5 dniach pamiętasz tylko 25% z tego, czego się nauczyłeś. To znaczy, że na 10 nauczonych słów pamiętasz tylko 2-3 wyrazy. Jeśli uczysz się tylko raz na tydzień, czyli w dzień przed lekcją, niewiele z tego zapamiętasz. Według krzywej zapominania, w kolejny dzień po nauczeniu się materiału zapominamy aż połowę materiału! Więc jeśli go nie powtórzysz, tylko pogłębisz problem. Dlatego tak ważne jest regularne powtarzanie słówek.

Spójrz na powyższy wykres i zwróć uwagę na czerwoną linię w lewym górnym rogu. Po pierwszym dniu pamiętasz połowę (styk linii czerwonej i czarnej). Jeśli powtórzysz materiał – idziesz czarną linią w górę do styku z zieloną. Zauważ, że drugiego dnia (styk linii zielonej i drugiej czarnej) pamiętasz już znacznie więcej, a kolejnego jeszcze więcej. Natomiast jeśli nie powtórzysz w ogóle, po 5-6 dniach nie pamiętasz prawie nic (koniec linii czerwonej).

 

 

Wmawiasz sobie, że nie masz czasu

Wielokrotnie udowadniałem innym i robię to przed sobą codziennie, że czas na naukę jest zawsze. Wszystko oczywiście zależy od harmonogramu Twojego dnia. Ale:

  • Jeśli masz możliwość słuchania w pracy, włącz radio w telefonie w języku, którego się uczysz
  • Jeśli masz wokół siebie osoby i nie chcesz im przeszkadzać, używaj słuchawek
  • Jeśli sprzątasz, czekasz w kolejce, jedziesz autobusem lub samochodem (nawet jeśli jest to tylko 10 minut), wychodzisz na spacer z psem – korzystaj z tego, co daje telefon: kursy mp3, YouTube, Speeq, News in slow, radio, Netflix.
  • Jeśli jesteś w domu, wyłącz telewizor i poświęć 5-10 minut na naukę. Lub włącz go i ucz się oglądając seriale lub bajki w języku obcym.

Czasu każdy ma dużo. Wielu jednak słabo nim zarządza lub po prostu marnuje. Ja staram się być zdyscyplinowany i szukam „pustych” momentów w moim dniu i wtedy sięgam do języków obcych.

 

 

Brakuje Ci motywacji do nauki

Szukaj jej na dwa sposoby:

  • Ustal sobie cel. Może to być podróż do kraju, w którym wykorzystasz swój język. Może to być po prostu dany miesiąc w roku – np. do końca sierpnia chcę poznać 1500 słów i znać płynnie kilkaset wyrażeń.
  • Czytaj o poliglotach. Skoro oni potrafili nauczyć się wielu języków, Tobie uda się z jednym. Ci ludzie i ich historie bardzo motywują. Zawsze po ich przeczytaniu, mam wielką chęć na naukę.
  • Słuchaj muzyki w języku, którego się uczysz. Nawet jeśli miałaby lecieć w tle, zobaczysz, że zmotywuje Cię do nauki.

 

 

Uznajesz, że do języków trzeba mieć talent

To nie jest prawda. Wielu poliglotów miało w szkole problemy z nauką języków obcych. Również i ja nie wykazywałem się ponadprzeciętnymi umiejętnościami. Szczerze mówiąc, po 4 latach nauki angielskiego w szkole, nadal byłem na poziomie, który nie pozwalał mi mówić. Podobnie było z językiem niemieckim. Dopiero znacznie później wypracowałem sobie swój własny sposób nauki języków, który mi odpowiada i który jest skuteczny. Dzielę się nim z Tobą na tym blogu.

Na koniec idealny cytat, który może być odpowiedzią na tą wątpliwość:

Jeżeli myślisz, że coś możesz lub czegoś nie możesz, za każdym razem masz rację.

Henry Ford

 

Oznacza to, że jeśli sam wmawiasz sobie, że nie możesz nauczyć się języka obcego, bo do tego trzeba mieć talent, to rzeczywiście nigdy się go nie nauczysz. Ja twierdzę, że można nauczyć się języków obcych nie będąc alfą i omegą – wystarczy tylko dobra metoda, konsekwencja i systematyczność. Niby niewiele, ale jak wielu nie daje sobie z tym rady.

 

Przeanalizuj jeszcze raz wszystkie 5 punktów i zastanów się, czy popełniasz któryś z tych błędów. Jeśli je wyeliminujesz, będziesz ze mną po jasnej stronie mocy.

 

 

Piotr Kruk
Piotr Kruk - poliglota, mówca TEDx oraz praktyk międzynarodowego biznesu. Od kilkunastu lat pracuje w ponad 20 krajach Europy wykorzystując w codziennej pracy aż 7 języków obcych. Autor książki „Język obcy w 6 miesięcy” oraz pasjonat praktycznego podejścia do nauki języków.