Języki obce

Nauka języków z obcojęzycznych źródeł

– 4 przykłady

Ten tekst teoretycznie odrzuci pewną grupę uczących się, choć w rzeczywistości nie powinien. Język angielski jest tak powszechny, że nawet jeśli uczysz się języka niemieckiego czy hiszpańskiego – mógłbyś to teoretycznie robić poprzez kurs angielsko-niemiecki lub angielsko-hiszpański. Jest to trudne do zaakceptowania dla tych, którzy język angielski znają dość słabo, ale spróbuję Cię dzisiaj przekonać, że jednak warto.

A co, gdyby uczyć się języka angielskiego na angielskojęzycznych stronach? Brzmi dziwnie? Tylko z pozoru. It’s easy!

 

Zaczniemy od statystyk. Wydaje Ci się, że do dyspozycji masz wiele źródeł do nauki języków obcych? Tak. Wydaje Ci się. W rzeczywistości korzystasz z bardzo, ale to bardzo małej ilości materiałów. Oto dowód:

Treść stron internetowych wg języków:

Angielski: 51.2%

Rosyjski: 6.8%

Niemiecki: 5.6%

Japoński: 5.5%

Hiszpański: 5.1%

Francuski: 4.1%

Portugalski: 2.6%

Włoski: 2.4%

Chiński: 2.1%

Polski: 1.7%

Perski: 1.7%

Turecki: 1.4%

Duński: 1.3%

Koreański: 1.0%

Czeski: 0.9%

Arabski: 0.7%

Zauważyłeś tam język polski? Tak. Statystycznie niecałe 2 strony na 100 są w języku polskim. A w angielskim? Ponad połowa. Szok i niedowierzanie!

Dokładnie z tego powodu ucząc się języków obcych często korzystam z angielskojęzycznych kursów mp3 oraz podręczników przygotowanych dla Amerykanów i Brytyjczyków. Jest ich bardzo dużo i jakościowo są często lepsze. Na pewno wybór jest ogromny. Mam kilka swoich ulubionych podręczników (np. Assimil), dzięki którym uczę się np. języka rosyjskiego. Oczywiście książka jest w języku angielskim, ale jeśli go znam, to w czym problem? I nie mówię tu o sobie, tylko o ponad połowie Polaków. Zerknij na poniższy wykres:

Źródło: https://kobieta.onet.pl/znajomosc-jezyka-angielskiego-w-polsce-najnowszy-ranking-ef-epi-2017/msbgqw8

 

Skoro tak duża grupa Polaków zna język angielski, dlaczego szukamy źródeł wyłącznie polskojęzycznych? Dlatego dzisiaj postanowiłem udowodnić Ci, że tak nie musi być.

 

YouTube

W przypadku YouTube’a ucząc się jakiegoś języka, zawsze szukam źródeł angielskojęzycznych. Zwykle jest to fraza Learn Russian, Learn German, Learn Italian lub Easy Russian, Easy German czy Easy Italian. Muszę przyznać, że pod tą ostatnią frazą znajdziesz ciekawą serię filmów, które nagrywane są wprost na ulicach miast. Mamy nie tylko do czynienia z żywym i prawdziwym językiem, lecz również z codziennymi sytuacjami i sprawami, o które pyta prowadzący. Świetnym elementem filmów jest tekst wypowiedzi podany nie tylko w języku, który słyszymy, lecz również po angielsku. Mam zawsze tak, że jeśli czegoś nie zrozumiem, to „dotłumaczę” sobie to po angielsku lub oglądnę drugi i trzeci raz. To duże ułatwienie.

Włoski: https://youtu.be/VxnPd0PgqjU

Niemiecki: https://youtu.be/_NXDM9XXhQ4

Jak Ci się podobało?

Innym przykładem jest Pod101, czyli kurs dostępny w wielu językach. Wystarczy, że w YouTube wpiszesz Spanishpod101lub Italianpod101lub Germanpod101. Otrzymasz dostęp do masy materiałów. Wśród nich są lekcje początkowe, jak np. ta https://www.youtube.com/watch?v=t7-nb1wlnyA, które w 3 minuty pozwolą opanować ciekawą część materiału. Sam z nich korzystam, więc polecam. Wybierz własny język i po prostu oglądaj. I nie przejmuj się, że lektor prowadzi lekcję po angielsku. To naprawdę prościzna.

 

Strony do nauki języka

Jednym z najlepszych źródeł do nauki języków obcych są materiały przygotowane przez organizacje wspierane przez dane państwo. Przykładem jest Deutsche Welle (DW) – strona, która oprócz pełnienia funkcji portalu informacyjnego, posiada dodatkową część przygotowaną specjalnie dla uczących się języka niemieckiego. Zadaniem DW jest promocja języka niemieckiego jako języka obcego, dlatego DW ułatwia nam naukę poprzez specjalnie przygotowane materiały.

http://www.dw.com/en/learn-german/s-2469

Wchodząc na powyższą stronę i klikając na wybrany poziom (np. Level A1) otrzymujemy dostęp do licznych źródeł – tekstów, video i kursów.

Portal jest prowadzony w języku angielskim, dlatego bez znajomości tego języka ciężko poruszać się po witrynie. Mimo wszystko jest to kolejny dowód, że można znaleźć wiele ciekawych źródeł nauki, jeśli tylko wyjdziemy poza język polski.

 

Jeśli spojrzymy na sprawę samej nauki angielskiego, również źródła angielskojęzyczne będą nam bardzo pomocne. Zerknij na stronę znanego brytyjskiego wydawcy – BBC:

http://www.bbc.co.uk/learningenglish/english/course/lower-intermediate

Jak w przypadku Deutsche Welle, również tutaj mamy do dyspozycji kilka poziomów. Jeśli uczysz się języka angielskiego, powinieneś poradzić sobie na stronie i na pewno trafisz na materiały, które pomogą Ci w nauce. Dla przykładu:

Session 1 – znajdziesz tam prosty w formie film, obok słownictwo, a poniżej quiz. Fajna i przyjemna forma. Czy pomyślałbyś, by ucząc się języka angielskiego szukać materiałów na stronach angielskojęzycznych?

 

Podręczniki

Wspomniany na początku artykułu Assimil to mój ulubiony kurs typowo podręcznikowy. Korzystam z niego od lat i przy każdym kolejnym języku. Ostatnio wróciłem do języka rosyjskiego, więc automatycznie sięgnąłem po Assimil. Można go kupić w Polsce w księgarniach (również Empik) i to nawet w języku polskim. Natomiast dlaczego by nie mieć go za darmo w języku angielskim już za chwilę?

Lekcje są proste, krótkie i co najważniejsze, zawierają uproszczoną transkrypcję. Każda z lekcji zawiera dodatkowo zwięzłą gramatykę i wyjaśnienie poszczególnych zjawisk językowych. Jest małe sprawdzenie wiadomości oraz fonetyka. Dodatkowo w przypadku języka rosyjskiego postawiono na naukę czytania tekstu pisanego oraz drukowanego, co może wielu uczącym sprawiać trudność.

Jeśli dobrze pamiętam, Assimil dostępny jest w ponad 30 językach, więc również i Ty znajdziesz swój. Fajne jest to, że książkę możesz pobrać ze strony na różne nośniki takie jak np. Kindle, jako ZIP lub chociażby w PDF.

https://archive.org/details/AssimilRussianEnglish2011

Jeśli szukasz innych języków, wpisz w Google „Assimil german pdf” lub „Assimil spanish pdf”, a na pewno znajdziesz dla siebie właściwą wersję językową. Można? Można! I nawet angielski nie przeszkadza.

 

Słuchanie podcastów

Ostatnią część poświęcę typowemu słuchaniu. To podcasty, czyli materiały do słuchania – w naszym przypadku języków obcych. Korzystam z nich podczas spaceru z psem, sprzątania, jazdy samochodem…wszędzie, gdzie mam dostęp do słuchawek lub sprzętu audio.

A teraz do rzeczy. Jeden z moich ulubionych to Coffee Break. To podcast dostępny w 5 językach + wersja dla dzieci. Prowadzony jest po angielsku. Lektorzy zaczynają po angielsku, lecz za chwilę płynnie przechodzą na właściwy język, którego dotyczy podcast. Kurs jest bardzo przyjemny i pozwoli opanować język obcy nawet tym osobom, którym nauka przychodzi wolniej. Podcasty znajdziesz na iPhonie (aplikacja Podcasty) lub po prostu poprzez stronę internetową https://radiolingua.com.

Zrób coś dla mnie i przetestuj pierwszy sezon – chociaż pierwszą lekcję. A następnie daj znać, czy ta forma nauki języka obcego Ci odpowiada. Szczerze mówiąc, lekcje te są bardzo przyjemne i zostawiają w mojej głowie silny ślad pamięciowy. Chętnie z nich korzystam.

 

Jeśli masz pytania do poszczególnych przykładów lub szukasz materiałów w innych językach niż podano, służę pomocą. Mam nadzieję, że od dzisiaj otworzą się dla Ciebie nowe możliwości i Twoja nauka nie będzie ograniczać się jedynie do materiałów przygotowanych w języku polskim. Byłoby szkoda marnować taki potencjał.

Piotr Kruk
Piotr Kruk - poliglota, mówca TEDx oraz praktyk międzynarodowego biznesu. Od kilkunastu lat pracuje w ponad 20 krajach Europy wykorzystując w codziennej pracy aż 7 języków obcych. Autor książki „Język obcy w 6 miesięcy” oraz pasjonat praktycznego podejścia do nauki języków.