Języki obceProduktywnośćRozwój osobisty

BaBaDum czyli 5 gier do nauki słówek

Zakłada się, że około 65% z nas to wzrokowcy. Więc dla większości ludzi wykorzystanie elementów graficznych do nauki języka obcego to najbardziej skuteczny sposób. Dzięki obrazom, angażujemy nasze mózgi znacznie aktywniej, a sama treść jest przyjmowana z większą przyjemnością.

 

Zwróć uwagę, że przeglądając portale społecznościowe, zdecydowanie częściej klikasz na zawartości opatrzone zdjęciami, inforgrafikami i wszelkiego rodzaju obrazami. Podobno w przypadku stron internetowych bogatych w obrazy aż o 47% wzrasta klikalność w stosunku do witryn, na których przeważa tekst. To dowód na to, że z chęcią przyjmujemy treści, które są ilustrowane i w efekcie przyjemniejsze dla naszego oka. Dodatkowo udowodniono, że o 50% wzrastają również możliwości zapamiętywania, jeśli korzystamy z obrazów, aniżeli jedynie z tekstu.

Powyższe dowody sprawiają, że warto sięgać po formy nauki, które są bogate w treści ilustrowane. Dlatego szukaj dla siebie optymalnej formuły. Znajdź taką, która wprowadzi Cię w naukę słówek nie tylko skutecznie, ale i również przyjemnie.

 

Dlatego dzisiaj przygotowałem dla Ciebie propozycję, która przeniesie Cię w świat nauki poprzez obrazki i która wciągnie Cię ona do reszty.

 

5 gier i 21 języków

W ostatnim czasie trafiłem na ciekawy portal stworzony do najprawdę przyjemnej nauki języków obcych. Platforma ta umożliwia naukę słownictwa w aż 21 językach wykorzystując do tego aż 5 różnych gier. To się dopiero nazywa urozmaicenie!

BA BA DUM, bo o nim mowa, to portal stworzony przez Aleksandrę i Daniela Mizielińskich. Pomysłodawcy sięgnęli do najlepszej metody czyli do nauki poprzez ilustracje. Przygotowano mnóstwo ciekawych i bardzo szczegółowych grafik, dzięki którym łatwo rozpoznasz poszczególne czynności i elementy otaczającego nas świata, a następnie je nazwiesz. Do pracy zaciągnięto wielu lektorów, a dla poprawności językowej całość poddano szczegółowej kontroli wielu native speakerów. Zazwyczaj za tłumaczenie każdego języka odpowiadały średnio aż 3 osoby – dokładnie wymienione z imienia i nazwiska. Dzięki temu możemy mieć pewność, że słowa, których się uczymy są w 100% poprawne.

 

Jak to działa

Po wejściu na babadum.com pojawia się bardzo charakterystyczna i wyjątkowa jak na te czasu strona startowa.

Jak widzisz, masz do dyspozycji aż 21 języków, dla których przygotowano 1500 różnych słów do wykorzystania na 5 różnych sposobów. Po kliknięciu na przycisk „Graj”, pojawia się jedna z kilku gier. Wybierz tą, która najbardziej Ci odpowiada lub korzystaj z nich naprzemiennie:

 

1. słowo napisane i mówione – wybierasz spośród 4 obrazków

2. 1 obrazek – wybierasz spośród 4 napisanych słów

3. 1 słowo mówione – wybierasz spośród 4 obrazków.

4. 1 obrazek i porozrzucane literki – układasz z nich właściwy wyraz zgodnie z obrazkiem

5. metoda mieszana stworzona z 4 powyższych sposobów – tutaj portal sam wybiera naprzemiennie każdą z metod

 

Nabijaj licznik

Dodatkowo Ba Ba Dum daje możliwość zapamiętania Twoich wyników dla poszczególnych języków. Oznacza to, że jeśli jutro wrócisz do nauki, Twoje statystyki pozostaną aktywne i w ostatecznym rozrachunku, po wielu dniach czy tygodniach nauki, będzie dokładnie wiedzieć, ile w rzeczywistości słówek udało Ci się nauczyć. Dostęp do tej opcji wymaga jednak założenia konta, lecz nie zajmuje to więcej, niż wpisanie adresu e-mail oraz podania własnego hasła. 20 sekund i po krzyku.

Własne statystyki działają w ten sposób, że w górnym prawym rogu podana jest łączna ilość powtórzonych słów, natomiast poniżej ilość słów dla danego języka. Przykładowo – jeśli ogólnie powtórzyłem 237 słów, może być tak, że 210 to słowa z języka włoskiego, 13 z języka rosyjskiego, a pozostałe 14 to język niemiecki. Za każdym razem, gdy wracasz do konkretnego języka, nabijasz licznik dla tego jednego języka.

 

Jakie języki są dostępne

Uczyć możesz się większości języków europejskich, w tym dodatkowo Esperanto, ale również i tych mniej popularnych jak litewski czy duński. Ciekawostką jest również podział angielskiego na brytyjski i amerykański, co dla wielu anglofilów może być bardzo ciekawą opcją.

Graj bez opamiętania

Portal Ba Ba Du to kolejna ciekawa alternatywa do tak znienawidzonej przez wielu nauki słówek. To już przeszłość. Dzięki tej stronie, przyswajanie nowego słownictwa staje się arcyciekawe i to na 5 różnych sposobów. Ba Ba Du to nowy sposób podejścia do uczenia się. Szczególnie dla ludzi poszukujących metod nauki bezpośrednio w sieci i tych, którym klasyczne fiszki, a zwłaszcza te wykonane ręcznie, wydają się zbyt czasochłonne i staroświeckie. Dla mnie najważniejsze jest to, że Ba Ba Du daje mi kolejną, bardzo ciekawą możliwość nauki języka obcego. Dzięki tej metodzie uczę się chętniej, a forma gry sprawia, że wciągam się w zabawę zapominając o nauce. O to w tym wszystkim chodzi.

 

Rywalizuj z innymi o lepsze miejsce

Portal prezentuje również ciekawe statystyki i rekordy. Możesz więc uczestniczyć w wyścigu na najlepszego pożeracza słówek! W statystykach ujrzysz natomiast bardzo interesujące dane – również z podziałem na konkretny język:

  • jaki język jest najbardziej popularny na portalu
  • które słowa są najłatwiejsze, a które sprawiają najwięcej problemów innym graczom
  • która nacja przoduje w nauce słówek i na którym miejscu jest Polska


I jeszcze jedna z ważniejszych cecha portalu

Możliwość korzystania z nauki jest zupełnie bezpłatna. Ba Ba Du nie wymaga zakładania konta, ani wykupywania abonamentu – z wszystkiego korzystasz bez jakichkolwiek opłat. Dla autorów Ba Ba Du portal jest niedochodową inicjatywą, która powstała dzięki życzliwym instytucjom i hojnym graczom oraz oczywiście ciężkiej pracy autorów. Dlatego w zamian za możliwość grania proszą o wsparcie w postaci darowizny, za którą odwdzięczą Ci się odblokowaniem indywidualnych statystyk dotyczących Twoich postępów.

 

www.babadum.com

 

 

Piotr Kruk
Piotr Kruk - poliglota, mówca TEDx oraz praktyk międzynarodowego biznesu. Od kilkunastu lat pracuje w ponad 20 krajach Europy wykorzystując w codziennej pracy aż 7 języków obcych. Autor książki „Język obcy w 6 miesięcy” oraz pasjonat praktycznego podejścia do nauki języków.